Uczestnicy i uczestniczki monitoringu przejdą ekspresowy – dwa bezpłatne weekendowe zjazdy – kurs kontroli obywatelskiej oraz samodzielnie przy wsparciu ekspertów przeprowadzą monitoring w swojej gminie.
Mieszkańcy i mieszkanki wsi, miasteczek i miast mają nierzadko częstszy kontakt ze spółkami komunalnymi niż z urzędem gminy czy miasta. To one bowiem mają bezpośredni wpływ na komfort życia mieszkańców – dostarczają wodę i energię , odbierają nieczystości czy zapewniają publiczną komunikację. Powszechne jest przekonanie, że spółki działają niewystarczająco przejrzyście, uparcie bronią się przed udostępnianiem informacji publicznych, powołując się na ochronę tajemnicy przedsiębiorcy. A przecież w świetle prawa są jednostkami organizacyjnymi, przez które bezpośrednio działa gmina i podlegają kontroli obywatelskiej.
O monitoringu
Monitoring spółek komunalnych obejmie badanie przejrzystości działania spółek komunalnych w trzech obszarach – w sposobie ich powoływania, wydatkowaniu pieniędzy oraz zatrudnianiu członków organów i pracowników. Uczestnicy przeprowadzą diagnozę problemu, udokumentują go, zaproponują rozwiązania i spróbują podjąć działania na rzecz zmiany.
- Podczas Monitoringu Spółek Komunalnych powiemy jak krok po kroku przeprowadzić monitoring - jakimi zasadami się kierować, kogo i o co pytać, jak angażować innych mieszkańców i mieszkanki do działań na rzecz zmiany. To świetna szkoła dla początkujących watchdgów – zachęca do przyłączenia się do monitoringu Agnieszka Zdanowicz, koordynatorka Monitoringu Spółek Komunalnych.
Dla kogo?
Monitoring skierowany jest do osób działających indywidualnie, w grupach nieformalnych oraz organizacjach pozarządowych, które nie posiadają doświadczenia w prowadzeniu kontroli obywatelskiej. Osób, które chcą zdobyć wiedzę z tego zakresu i prowadzić takie działania w przyszłości, również po zakończeniu monitoringu.
Sieć Obywatelska Watchdog Polska dokłada starań, żeby w monitoringu mogły uczestniczyć osoby, którym sytuacja życiowa może utrudniać udział w szkoleniach organizowanych w ramach monitoringu.
- Zachęcamy do udziału osoby z niepełnosprawnościami, osoby opiekujące się dziećmi lub innymi zależnymi od nich bliskimi (w tym zwierzętami domowymi). Po przyjęciu do monitoringu będziemy zwracać się do przyjętych osób z pytaniem o konieczność zapewnienia opieki lub dodatkowe wsparcie – dodaje Agnieszka Zdanowicz.
Szczegółowe informacje o Monitoringu Spółek Komunalnych tutaj i tutaj.
Najszybsze informacje z Radomia wprost na Twojego Facebooka:
KLIKNIJ I POLUB NAS TERAZ >>