Niedziela 22 września
Maurycego, Tomasza, Joachima
RADOM aktualna pogoda

Sklepów monopolowych w Radomiu nie przybywa

Marek Wiatrak 2016-04-23 11:00:00

O profilaktyce i rozwiązywaniu problemów alkoholowych na terenie Radomia rozmawiamy z odpowiedzialnym za tę dziedzinę w naszym mieście, wiceprezydentem Jerzym Zawodnikiem.

 

Jerzy Zawodnik

Gmina od lat ma obowiązek prowadzenia programów profilaktyki alkoholowej. Jaka jest ich skuteczność? Mamy mniej, czy więcej problemów alkoholowych w Radomiu?

Mamy ze środowiska pewne informacje i sygnały pokazujące skuteczność programów profilaktycznych i dlatego je robimy. Ciężko jest jednak określić i oszacować skalę całego problemu. Żeby tak naprawdę rzetelnie odpowiedzieć na to pytanie, trzeba by zlecić skomplikowane badania, które by wykazały jaka jest maksymalna skala tego problemu i jak nasze działania wpływają na jego ograniczenie. 

W Radomiu zwalczamy problemy alkoholowe bardzo duży nacisk kładąc na profilaktykę - aby alkoholizm ludzi nie dotknął, a szczególnie osób młodych, dzieci. Tutaj akurat mamy dane i wiemy niestety, że dzieci pierwszy raz próbują alkoholu w wieku 12 lat. Co najciekawsze z badań wynika, że w większości dzieje się to w domu, w obecności rodziców. W wieku 15-16 lat do próby alkoholowej przyznaje się już 87%, a w wieku 17-18 lat aż 95%. 

Te statystyki są zatrważające, z drugiej strony widzimy, że alkohol jest powszechnie obecny przy różnych okazjach. Jaskrawym przykładem są wakacje, które zaraz się zaczynają. Wiele osób, w tym młodych nie wyobraża sobie wypoczynku bez alkoholu.

I na ten problem kładziemy szczególny nacisk, działamy profilaktycznie. Kilka tygodni temu rozstrzygnęliśmy konkurs na wypoczynek letni dla dzieci i młodzieży. Kilkanaście różnych organizacji z całego Radomia wygrało w tym konkursie wsparcie finansowe na organizację kolonii i obozów letnich. Dzieciaki dzięki temu pojadą na wakacje w góry, nad morze, na Mazury, ale także niedaleko w okolice Radomia. W sumie 600 dzieci skorzysta z wypoczynku dofinansowanego przez miasto. 

W większości są to dzieci, które nie pojechałyby na taki wypoczynek, bo ich rodziców nie byłoby na to stać. To cieszy, że dajemy im taką możliwość. Podczas kolonii i obozów będą mogły nie tylko fajnie spędzić czas, ale wezmą też udział w zajęciach profilaktycznych, pokazujących negatywne skutki spożywania alkoholu, dowiedzą się dlaczego nie powinno się go spożywać, jak odmówić jego picia.

Pana poprzedniczka, wiceprezydent Anna Białkowska uruchomiła profilaktyczny telefon zaufania. Jakim cieszy się powodzeniem?

Dyżurujący przy telefonie specjaliści z Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej i Ośrodka Interwencji Kryzysowej udzielili około 150 porad. Ludzie dzwonią z różnymi sprawami. Najczęściej dotyczyły one uzależnienia członków rodziny i  przemocy domowej, ale też udzielano porad w zakresie opieki nad osobami starszymi,  świadczeń udzielanych przez MOPS czy nawet z prawem spadkowym. Były też rozmowy, w których udzielano pomocy w bieżących problemach zgłaszanych przez dzwoniących. 

Często słychać głosy, że problemów alkoholowych byłoby mniej gdyby w mieście nie byłoby aż tylu miejsc sprzedaży alkoholu. Z drugiej strony podawany jest przykład Skandynawii gdzie mimo ograniczenia liczby punktów sprzedaży alkoholu, jego spożycie jest bardzo duże. W Polsce pieniądze na działania profilaktyczne i rozwiązywanie problemów alkoholowych pochodzą z tzw. korkowego. Pana zdaniem, w Radomiu mamy za dużo, czy może za mało punktów sprzedaży alkoholu?

Liczba punktów sprzedaży nie wpływa na spożywanie alkoholu. Sklepów monopolowych w Radomiu nie przybywa. Jeśli powstaje jakiś nowy, to inny jest likwidowany lub akurat traci koncesję. Obecnie mamy na terenie Radomia 573 punkty sprzedaży napojów alkoholowych. W tej liczbie są 432 sklepy i 141 lokale gastronomiczne. Z tego 379 sklepów i 106 lokali prowadzi sprzedaż alkoholi wysokoprocentowych. Liczby te są poniżej limitu uchwalonego przez Radę Miejską właśnie dla punktów sprzedaży alkoholi wysokoprocentowych. Wynosi on dla sklepów 500 punktów a dla lokali gastronomicznych 350 punktów. 

Często słychać sygnały mieszkańców, domagających się zamknięcia sklepów monopolowych. 

Takie sygnały sprawdzamy na bieżąco. Oczywiście współpracujemy w takich przypadkach zarówno z policją jak i strażą miejską. Aby wszcząć kontrolę funkcjonowania danej placówki, musimy mieć bowiem konkretny materiał dowodowy. W przypadkach najbardziej jaskrawych kończy się to zabraniem koncesji na sprzedaż produktów alkoholowych.

• Artykuł powstał w ramach realizacji Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych na 2016 r.

Najszybsze informacje z Radomia wprost na Twojego Facebooka:
KLIKNIJ I POLUB NAS TERAZ >>

Komentarze naszych czytelników

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu

Dodaj komentarz

Nie przegap

RADOM aktualna pogoda

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Strona używa cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług oraz prowadzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Akceptuję, nie pokazuj więcej
Polityka prywatności Ochrona danych osobowych