Projekt dokumentu powstał w Urzędzie Miejskim. Program „Siła w seniorach” obejmuje trzy dziedziny: zdrowie, bezpieczeństwo i aktywność.
- To dokument, w którym chcemy usystematyzować wszystkie dotychczas podejmowane działania, a jednocześnie zaproponować szereg nowych rozwiązań wychodzących naprzeciw całemu środowisku. Jestem przekonany, że budowa nowoczesnego miasta wymaga nie tylko rozwoju infrastruktury, ale także dostrzegania potrzeb samych mieszkańców reprezentujących różne grupy wiekowe, w tym także seniorów, którzy stanowią ¼ ogółu mieszkańców Radomia - mówi prezydent Radosław Witkowski.
Wśród nowości jest m.in. utworzenie Poradni Geriatryczne w Radomskim Szpitalu Specjalistycznym, powołanie Centrum Aktywności Seniorów, które będzie działać w budynku przy ulicy Traugutta 31/33 oraz zakup dla najstarszych mieszkańców miasta czujników czadu. Miasto zamierza jednocześnie kontynuować wszystkie dotychczasowe działania na rzecz najstarszych mieszkańców Radomiu. Cały czas funkcjonuje Radomska Karta Seniora, która upoważnia do korzystania z wielu zniżek w miejskich placówkach, a także w sklepach i punktach usługowych. Posiadacze karty mogą też kupić roczny bilet autobusowy na wszystkie linie za 100 złotych.
Funkcjonuje również Dom „Senior+”, Uniwersytet Trzeciego Wieku, oraz kluby seniora, w których odbywają się zajęcia muzyczne, plastyczne i wiele innych. Organizowane są także spotkania integracyjne, pogadanki dotyczące zdrowia, w tym zdrowego stylu życia i zdrowego odżywiania. Latem seniorzy mogą uczestniczyć w imprezach z cyklu „Taniec pod gwiazdami”. Regularnie odbywają się również zajęcia ruchowe oraz prozdrowotne akcje profilaktyczne.
W ramach konsultacji, ankiety z pytaniami dotyczącymi programu trafią m.in. do miejskich placówek, stowarzyszeń i parafii zajmujących się współpracą z seniorami. Odbędą się także otwarte spotkania, na których będzie przeprowadzana sonda na temat poszczególnych punktów programu.
Punkty konsultacyjne zostaną zorganizowane w trzech miejscach:
- 19 października, w godz. 10.00-12.00 - róg ulic Szarych Szeregów i Wernera,
- 21 października, w godz. 9.00-12.00 - ul. Grzecznarowskiego, między przejściem dla pieszych a przystankiem autobusowym,
- 25 października, w godz. 14.00-17.00 - u zbiegu ulic Żeromskiego, Malczewskiego, Rwańskiej.
Poza mobilnymi punktami ankiety będą przyjmowane przez:
- Kancelarię Prezydenta
- Urząd Miejski, ul. Żeromskiego 53, pok. 103,
- Wydział Zdrowia i Polityki Społecznej - Urząd Miejski, ul. Żeromskiego 53, pok. 182,
- Centrum Organizacji Pozarządowych, ul. Struga 1.
Najszybsze informacje z Radomia wprost na Twojego Facebooka:
KLIKNIJ I POLUB NAS TERAZ >>