9.08 Przewodniczący Rady Miejskiej, Dariusz Wójcik, otworzył XVII sesję. Sekretarzami zostali Kazimierz Staszewski i Jan Pszczoła. W obradach uczestniczy poseł Krzysztof Sońta. Radni wprowadzili nowe projekty do porządku obrad oraz zatwierdzili protokoły z minionych sesji.
Radni otrzymali w ramach podziękowania koszulki od uczniów, którzy dzięki wsparciu miejskich pieniędzy wzięli udział w obozie żeglarskim po jeziorach mazurskich. Padły szczególne podziękowania dla wiceprezydent Anny Białkowskiej.
9.17 Radny Ryszard Fałek zwrócił uwagę, że podziękowania były "fajną" formą, ale powinno się to odbywać bez opcji politycznych. Dariusz Wójcik wyjaśnia, że uczniowie wraz z nauczycielem zgłosili się w tej sprawie tuż przed sesją. To dla nas nauczka, żeby nie faworyzować, stwierdził. Radny poprosił ponadto o wyjaśnienie, kiedy do życia zostanie powołany Dom Opieki Dziennej "Senior - Wigor" oraz jakie będą kryteria przyjęć
9.19 Głos zabiera poseł Krzysztof Sońta. Mówi o drodze dojazdowej do szkoły integracyjnej przy ul. Wierzbickiej, braku miejsc postojowych. - Rodzice parkują tam, gdzie jest miejsce, gdy odwożą dzieci do szkoły, a straż miejska kara ich mandatami. Te mandaty należą się dyrektorowi Tkaczykowi z MZDiK, więc do niego proszę je przekierować - mówi.
Dyrektor Wydziału Zdrowia, Ewlira Skoczek, wyjaśnia, że Dom "Senior - Wigor" zostanie powołany sie 21 października, jednak wcześniej konieczne jest przeprowadzenie remontu w obiekcie, w którym zostanie otwarta placówka. Kryterium przyjęć to w pierwszej kolejności osoby samotne i te o niskich dochodach.
9.25 Radny Mirosław Rejczak, jak co sesję, porusza problem lecznictwa onkologicznego, które nie zapewnia w mieście opieki odpowiedniej liczbie osób. Radny złożył wcześniej interpelację i pyta czy prezydent "zrobił rozeznanie" dotyczące Centrum Onkologii Ziemi Radomskiej, które znajduje się na Wacynie. Dodamy, że jest to inwestycja prywatna. - Jeżeli był jakiś problem z uzyskaniem funduszy, to prezydent powinien o tym informować - mówi radny. - Chcę wiedzieć, jak pan pomógł, i pomaga w budowie tego ośrodka na terenie Radomia - dodaje. Prezydent wyjaśnia, że radny otrzymał wyjaśnienie na piśmie w odpowiedzi na jego interpelację.
9.32 Radny Jakub Kowalski (PiS) pyta o funkcjonowanie izby przyjęć przy Tochtermana, której drzwi zostały otwarte dla osób nietrzeźwych. Radny dodaje, że był podczas dyżuru SOR-u dwukrotnie i widział leżących na materacach i "obrzyganych" nietrzeźwych. - Jaki był sens przekazania pieniędzy na ten cel? - pyta radny. Kowalski porusza także kwestię uchodźców i odpowiedzi prezydenta Radomia na pismo wojewody, które dotyczy liczby osób, którą Radom może przyjąć.
9.36 Radny Adam Bocheński (PiS) pyta prezydenta Radomia o możliwości finansowe na wyremontowanie drugiej części ul Malenickiej, która jest podtapiana.
9.38 Radny Kazimierz Woźniak (Radomianie Razem) zwraca uwagę, że skoro od spółdzielni jest egzekwowane prawo do zachowania czystości podległych im terenów, to tak samo powinny za to odpowiadać osoby prywatne. Podaje przykłady kilku działek, na których znajdują się duże ilości śmieci.
9.40 Radny Jerzy Zawodnik (PO) zwraca uwagę, że od ponad miesiąca na placu zabaw w parku Kościuszki popsuty jest zjazd linowy, dlatego prosi o zwrócenie służb miejskich na tę kwestię.
9.42 Radny Mirosław Rejczak (PiS) mówi o swojej podróży pociągiem i autokarem z Warszawy do Radomia. O zdezelowanych środkach transportu (pociąg, którym jechał oraz podstawiany autokar w Lesiowie) oraz nieprzystosowanych torach. - Tak nie może być kolej powinna uzgadniać z panem prezydentem warunki przewozu - tłumaczy.
9.45 Głos zabiera wiceprezydent ds. zdrowia Anna Białkowska. - To, że leżeli nietrzeźwi pacjenci, nie znaczy, że nie potrzebowali pomocy, może mieli obrażenia wewnętrzne - mówi i dodaje, że porozmawia z kierownictwem szpitala. Niezależnie odbywają się spotkania z zarządem placówki i z policją, którzy cenią sobie wprowadzone rozwiązanie. - Być może miał pan pecha, że dwukrotnie trafił na nietrzeźwych, ale zapoznam się ze sprawą - skwitowała.
9.48 Wiceprezydent Konrad Frysztak odpowiada radnym na pytania: naprawa kolejki linowej za chwilę zostanie zlecona (Zawodnik), teren zielony na między akademikami ma dwóch właścicieli, ale zajmie się sprawą czystości działki (Woźniak), koleje natomiast nie należą do miasta (Rejczak), na ul. Malenickiej swoją inwestycję będą prowadzić Wodociągi Miejskie (Bocheński).
Prezydent Witkowski zapowiada, że wojewoda uzyska odpowiedź w sprawie uchodźców w terminie, czyli do 15 października. - Niewykluczone, że odpowiedź zakończymy konkluzją, że gmina nie posiada wystarczających środków by zapewnić im opiekę - dodał.
Przewodniczący, Dariusz Wójcik, ogłasza 30 minut przerwy na wniosek radnych. Jest to czas potrzebny na omówienie projektów uchwał wprowadzonych do porządku obrad.
10.43 Przewodniczący wznawia obrady. Radni zapoznali się z danymi dotyczącymi kształtowania się wieloletniej prognozy finansowej za I półrocze 2015 r. oraz o realizacji budżetu miasta Radomia za I półrocze 2015.
10.47 Dyskusja na temat projektu uchwał w sprawie m.in. zmiany Wieloletniej Prognozy Finansowej Gminy Miasta Radomia na lata 2015–2029. Radny Marek Szary (PiS), że zwiększają one zadłużenie miasta. - Muszka, przepraszam chciałem powiedzieć klozetowa, koncertowa, tak naprawdę jest potrzebna tylko jednej osobie - mówi radny. - nie jednej - słychać głosy z sali.
Sekretarz miasta, wyjaśnia, że deficyt wzrasta, ale jest to konieczne ze względu na wprowadzenie projektu "Kawka", jeżeli bierzemy dofinansowanie, to musimy wziąć pożyczkę. To wynika z konstrukcji budżetu i jest to bardziej formalna niż merytoryczna sprawa. Na wniosek PO przewodniczący ogłasza przerwę.
Chodzi o dokapitalizowanie MOSiR, w celu przeprowadzenia niezbędnych remontów w kilku obiektach. Uchwała została zatwierdzona mimo pięciu głosów przeciw (cztery klub PiS).
Radni przyjęli „Plan gospodarki niskoemisyjnej dla miasta Radomia", powierzenia Spółce MOSiR w Radomiu Sp. z o.o. zadań własnych Gminy Miasta Radomia z zakresu kultury fizycznej i turystyki oraz tworzenia organizacyjnych warunków sprzyjających rozwojowi sportu, podwyższyli kapitał zakładowy Spółki MOSiR w Radomiu. Przewodniczący Dariusz Wójcik pyta, gdzie są przedstawiciele MOSiR.
Dyskusja ws. wprowadzenia zmiany do Uchwały w sprawie regulaminu udzielania pomocy materialnej o charakterze socjalnym dla uczniów zamieszkałych na terenie miasta Radomia.
Radny Mirosław Rejczak pyta ilu uczniów z Radomia, a ilu spoza ona dotyczy.
Radny Leszek Pożyczka pyta, dlaczego nie zostają stare zapisy dotyczące kryteriów dochodowych tylko wprowadzane są nowe. Radny Ryszard Fałek pyta, w jaki sposób została podzielona obsługa administracyjna w kwestii rozpatrywania wniosków o stypendia.
Wiceprezydent Anna Białkowska przypomina, że wszystkie szkoły zapewniały taka obsługę, teraz pracownicy socjalni będą się tym zajmować, ale nie wpływa to na zwiększenie etatów. Dyr. MOPS wyjaśnia, że placówka przejęła realizację stypendiów socjalnych. - Przejęliśmy trzy osoby z urzędu, jedna została zatrudniona, ale nie tylko te osoby będą nad tym pracować - mówi Marcin Gierczak.
Dodaje, że projekt uchwały ma na celu wprowadzenie zmian, które pozwolą zweryfikować to, czy stypendia są przeznaczone zgodnie z założeniem (rozliczenie na podstawie faktur imiennych).
Prezydent Radomia wyjaśnia radnemu Rejczakowi, że jeszcze dziś otrzyma odpowiedz w kwestii liczby uczniów. Radni przyjęli projekt uchwały ws. przyznawania stypendiów socjalnych.
11.16 Dyskusja na temat wyrażenia zgody na zawarcie porozumień z Gminą Zakrzew, Gminą Kowala, Gminą Jedlińsk, Gminą Jastrzębia, Gminą Jedlnia – Letnisko, Miastem i Gminą Skaryszew oraz Gminą Gózd w zakresie realizacji zadania z zakresu pomocy społecznej. Radny Ryszard Fałek pyta jakie są możliwości lokalowe dotyczące przyjęcia tych osób w domu pomocy (przy. ul. Sobótki). Dyr. wydziału zdrowia wyjaśnia, że prezydent Witkowski ogłosił konkurs na prowadzenie placówki, która wygrało stowarzyszenie "Razem", które zapewnia pomoc 40 osób (dwie osoby spoza Radomia). - Niezbędne jest podjęcie porozumienia z innymi gminami, żeby móc przyjąć osoby spoza gminy - . Radni przyjęli jednogłośnie uchwałę.
11.19 Dyskusja ws. projektu uchwały na temat wprowadzenia stażów/stypendiów u pracodawców, które pozwolą na zdobywanie umiejętności studentom. Projekt Urzędu Miejskiego, zaproponoway przez wiceprezydenta Radomia Rafała Rajkowskiego, a wprowadzony przez prezydenta Radomia do porządku obrad.
Radny Marek Szary (PiS) w imieniu klubu radnych PiS wnosi o zmiany w zapisie paragrafów uchwały, doprecyzowujące "pracodawców". Radny Leszek Pożyczka dopytuje m.in czy średnia kwalifikująca do udziału w stażu jest liczona ze wszystkich przedmiotów czy tylko z egzaminów? (3,75). Zwraca uwagę, że w pewnych punktach, w jego opinii, ograniczane są możliwości dalszego kontynuowania nauki po licencjacie ze względu na obowiązek podjęcia pracy na okres sześciu miesięcy po zakończeniu stażu.
Radny Mirosław Rejczak mówi o szkolnictwie wyższym w Radomiu w porównaniu do innych dużych ośrodków studenckich w kraju. - Mimo wielu uchwał Rady Miejskiej, w dalszym ciągu nie powstała w Radomiu Wyższa Szkoła Zawodowa.
Radny Fałek pyta o o skalę założenia projektu oraz o założenia budżetowe dla niego. - Intencja jest chyba taka, żeby przedsiębiorcy chętniej inwestowali w Radomiu i tworzyli nowe miejsca pracy.
Radny Zawodnik tłumaczy, że uchwała budzi wątpliwości ponieważ jest rozległa. - Uchwała kierunkowo bardzo słuszna, ale brakuje w uzasadnieniu kwestii dotyczącej przedsiębiorców.
Dyrektor Wydziału Obsługi Inwestora, Krzysztof Turek: Zdecydowaliśmy się wypracować kompromis, między warunkami jakie powinien spełniać przedsiębiorca a prostotą realizacji projektu. Jest to spójne z uchwałami które już mamy, np. obniżenie podatków ws. nieruchomości. System stypendiów stażowych zawiera tez element zatrudnienia po zakończeniu stażu. Kryteria przedsiębiorców są szerokie, znajdzie się tu miejsce dla wielu - wyjaśnia dyrektor. Koszt realizacji projektu to 600-700 tys. miesięcznie.
- Naszą intencją jest by stypendysta został po stażu zatrudniony, a nie był w nieskończoność przez pracodawcę odsyłany - dodaje.
Na mównicę wraca radny Marek Szary (PiS). - I znów pan dyrektor, jakby poparł nasz wniosek, który my zaproponowaliśmy bo dotyczy szerokiego grona przedsiębiorców.
Wiceprezydent Rafał Rajkowski wyjaśnia, że poprosił prezydenta Radomia o wprowadzenie tej uchwały, bo traktuje ją jako "kartę przetargową w przekonaniu przedsiębiorców do inwestowania w naszym mieście". - Miasta nie byłoby stać na wprowadzenie do projektu wszystkich przedsiębiorców. W tym roku będzie to 60 staży, w przyszłym roku mam nadzieję, że 100 - wyjaśnia.
Przewodniczący Rady Miejskiej wnioskuje do prezydenta, aby projekt zdjąć dziś z porządku obrad i wnieść poprawki (bo są także literówki) i doprecyzować paragrafy.
11.50 Pięć minut przerwy na wniosek klubu PO.
12.02 Wznowienie obrad. Na wniosek klubu PiS kolejne 3 minuty przerwy.
12.08 wznowienie obrad. Przewodniczący mówi, że jeśli uchwała zostanie poddana pod głosowanie w takiej formie jak jest, czyli z błędami, to osobiście zaskarży ją do wojewody. Rajkowski mówi, że zobowiązuje się do wniesienia poprawek jak najszybciej. Kowalski z sali woła, że po przyjęciu uchwały nie ma poprawek. - Za całym szacunkiem, ale ja sobie nie przypominam sobie takiego trybu pracy. Nie ma tak, że ten sobie przypomniał to, tamten tamto i jest poprawiane z ławki. Albo to poprawcie, albo zdejmijcie z porządku obrad - wyjaśnia już z mównicy lekko poirytowany radny Kowalski. Trzy minuty przerwy.
Politycy nanoszą autpoprawki do projektu uchwały.
Prezydent Radosław Witkowski poparł kolejną poprawkę zgłoszoną przez radnego Fałka. Głosowanie: za 16, przeciw 7 (sześć PiS), wstrzymało się 2.
Radny Szary mówi, że jest mu bardzo przykro, że uchwała dyskryminuje już istniejące firmy w Radomiu, a uchwała jest przygotowana pod konkretnych przedsiębiorców. Rajkowski. - Nie zgodzę się z panem, nie jest moją intencją działanie przeciw jakimkolwiek radomskim przedsiębiorcom. Dziś te osoby, które głosowały przeciw uchwale są przeciwko radomskiej przedsiębiorczości. Przewodniczący Wójcik wyjaśnia, że nie chodzi o sprzeciw wobec przedsiębiorczości, ale o proces przyjmowania projektu, który w jego opinii został złożony za późno i zawierał błędy.
12.28 Radny zgłasza wątpliwości co do projektu uchwały, dotyczącego dzierżaw działek przez firmy.- Jeżeli ktoś bierze dzierżawę na 10 lat, to powinien być harmonogram prac. Jeżeli ktoś nie przestrzega to powinna być umowa zrywana. Wiceprezydent Frysztak wyjaśnia, że firmy, które mają uchwałę Rady Miejskiej mogą przygotowywać się do prac i dodaje, że na mocy uchwały z 2012 roku nie została podpisana umowa dzierżawy, one będą dopiero podpisywane. Radni przyjęli uchwałę dotycząca zmian ws. dzierżawy działek.
Radny Marek Szary przedstawia wnioski Komisji Rewizyjnej.
Zakończenie obrad. Dziękujemy
Najszybsze informacje z Radomia wprost na Twojego Facebooka: