Rada będzie składać się z 11 członków, w tym:
- 7 członków, przedstawicieli osób starszych oraz przedstawicieli podmiotów działających na rzecz osób starszych, w szczególności przedstawicieli organizacji pozarządowych oraz podmiotów prowadzących uniwersytety trzeciego wieku,
- 2 członków wskazanych przez przewodniczącego Rady Miejskiej w Radomiu w uzgodnieniu z Radą Miejską,
- 2 członków wskazanych przez Prezydenta Miasta Radomia.
Kadencja Rady trwa 2 lata, licząc od dnia powołania jej członków.
Zgodnie ze Statutem Radomskiej Rady Seniorów, 7 członków Rady zostanie wybranych podczas otwartego spotkania - w głosowaniu bezpośrednim, tajnym - spośród kandydatów zgłoszonych przez przedstawicieli środowiska seniorów, w tym podmiotów pozarządowych, uniwersytetów trzeciego wieku oraz osób, które zgłosiły się indywidualnie.
- Seniorzy stanowią bardzo ważną grupę mieszkańców Radomia, posiadającą duże doświadczenie i wiedzę. To środowisko osób bardzo aktywnych, często zaangażowanych w sprawy społeczne, działających w ponad 70 organizacjach pozarządowych, piętnastu klubach seniora, pięciu uniwersytetach III wieku – mówi Prezydent Andrzej Kosztowniak dodając, że celem władz miasta jest otwarcie się na współrządzenie i umożliwienie środowisku osób starszych okazywania realnego wpływu na podejmowanie decyzji w sprawach ich dotyczących. Prezydent wyraził nadzieję, że w radzie zasiądą osoby reprezentujące różne grupy seniorów, stanowiąc jak najszersze przedstawicielstwo tego środowiska.
Z dotychczasowych kontaktów ze środowiskiem osób starszych wynika, że jest ono najbardziej zainteresowane takimi kwestiami, jak dostęp do opieki zdrowotnej, zajęcia rekreacyjno-sportowe, kultura i rozrywka oraz edukacja.
W celu zwiększenia wpływu seniorów na sprawy dotyczące całej społeczności, a zwłaszcza sprawy najstarszych mieszkańców Radomia, w marcu Rada Miejska podjęła uchwałę w sprawie powołania Radomskiej Rady Seniorów i nadania jej statutu.
Rada Seniorów ma mieć charakter konsultacyjny, doradczy i inicjatywny w sprawach ważnych dla osób starszych.
Głównym celem jej działania będzie integracja, wspieranie i reprezentowanie środowiska seniorów poprzez m.in. współpracę z władzami miasta przy rozstrzyganiu istotnych spraw i oczekiwań, wspieranie wszelkich form aktywności seniorów, działania na rzecz umacniania międzypokoleniowych więzi społecznych.
Radomska Rada Seniorów przyczyni się do zwiększenia udziału starszych mieszkańców miasta w zakresie współdecydowania o sprawach lokalnych. Będzie miała również wpływ na działania Gminy służące partycypacji i pobudzaniu aktywności obywatelskiej seniorów w społeczności lokalnej.
Członkami Radomskiej Rady Seniorów mogą zostać przedstawiciele osób starszych oraz przedstawiciele podmiotów działających na rzecz osób starszych, w szczególności przedstawiciele organizacji pozarządowych oraz podmiotów prowadzących uniwersytety trzeciego wieku.
Rady seniorów funkcjonują m.in. w takich miastach, jak Poznań, Wrocław, Katowice, Łódź, Lublin, Opole, Bydgoszcz, Konin, Chorzów, Rybnik, Starogard Gdański, Tarnów.
Chcesz szybciej dowiadywać się o nowych wydarzeniach i czytać najświeższe newsy? POLUB NAS NA FACEBOOKU. ZRÓB TO TERAZ >>