Środa 27 listopada
Waleriana, Wirgiliusza, Ody
RADOM aktualna pogoda

Ruszają darmowe szczepienia przeciw grypie

sas 2014-10-06 10:00:00

Rozpoczynają się szczepienia przeciwko grypie dla osób po 65 roku życia. Gmina Miasta Radomia przekazała na ten cel Radomskiemu Szpitalowi Specjalistycznemu dotację  w wysokości 100.000 zł. Wystarczy to na objęcie szczepieniami  około 4 tysięcy mieszkańców Radomia.

Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, w tym roku, podobnie jak w minionych latach, radomscy seniorzy mają możliwość skorzystania z bezpłatnych szczepień przeciwko grypie. Szczepienia będą przeprowadzane od 6 października w punkcie szczepień w Radomskim Szpitalu Specjalistycznym przy Poradni Okulistycznej - (główne wejście do szpitala, parter) od poniedziałku do piątku w godz.  14 -17( z wyłączeniem soboty i niedzieli).

Przypomnijmy, że w ubiegłym roku Radom otrzymał tytuł Lidera Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grypy. Zaszczytne miano za wieloletnią realizację programów zdrowotnych i popularyzację profilaktyki grypy wśród mieszkańców przyznała nam Rada Naukowa Instytutu Oświaty Zdrowotnej Fundacji Haliny Osińskiej jako organizator Społecznej Kampanii Informacyjnej Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grypy.

Ogólnopolski Program Zwalczania Grypy jest społeczną inicjatywą niezależnych ekspertów medycznych. Celem Programu jest ograniczenie skutków medycznych, społecznych i ekonomicznych, m.in. poprzez poprawę wyszczepialności przeciw grypie w Polsce, zwłaszcza wśród pacjentów z grup ryzyka oraz informowanie mieszkańców o zagrożeniach związanych z grypą i jej powikłaniami. 

Grypa jest chorobą sezonową i trwa od stycznia do marca. Jej apogeum przypada jednak na luty. – Dlatego szczepimy jesienią. Organizm musi nabrać odporności. Tak naprawdę celem szczepień jest to, aby było jak najmniej powikłań pogrypowych – mówi Beata Nowak rzecznik radomskiego sanepidu. Typowa grypa trwa pięć lub sześć dni. Zwykle objawem są bóle mięśni i stawów oraz wysoka gorączka.

Wówczas najlepszym rozwiązaniem jest udanie się do lekarza oraz tzw. terapia pidżamkowo-pościelowa. – Jeśli temperatura utrzymuje się dłużej niż te sześć dni, mamy do czynienia z powikłaniem pogrypowym. Wirusy uszkadzają śluzówkę, torując drogę bakteriom. Dlatego najczęstszymi powikłaniami są zapalenia oskrzeli i płuc, zaostrzenie objawów choroby przewlekłej, np. cukrzycy, astmy – dodaje.

Szczepionki przeciwko grypie dostępne są na rynku od 1960 roku. Warto jednak szczepić się regularnie, ponieważ każdego roku zmienia się skład szczepionki. Szczepienia przeciwko grypie są odpłatne. Kosztują 30-40 złotych. Bezpłatnie na grypę mogą się szczepić pacjenci powyżej 65 roku życia. 

Osoby zgłaszające się do zaszczepienia powinny mieć przy sobie dowód osobisty. Dodatkowe informacje można uzyskać u lek. med. Stanisławy Szcześniak-Mazur, konsultanta ds. szczepień tel.(048) 36-15-470 lub tel.(048) 36-15-454 oraz w Referacie ds. Ochrony Zdrowia Wydziału Zdrowia i Polityki Społecznej tel. (048) 36-20-948.

Komentarze naszych czytelników

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu

Dodaj komentarz

Nie przegap

RADOM aktualna pogoda

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Strona używa cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług oraz prowadzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Akceptuję, nie pokazuj więcej
Polityka prywatności Ochrona danych osobowych