Głównym jego celem i założeniem "Szkoły Przyjaznej Środowisku" jest przekazanie dzieci i młodzieży fundamentalnych zasad ochrony środowiska, możliwych do realizacji w praktyce życia codziennego. Chodzi o zmianę podejścia dzieci i młodzieży do roli zarówno szkoły jak i domu, w procesie dbania o środowisko naturalne. Organizatorom konkursu szczególnie zależy na zapoznaniu najmłodszych radomian z problematyką selektywnej zbiórki odpadów oraz ich recyklingu, na poziomie najbliższego otoczenia.
Jakie są założenia konkursu i na czym polega?
Konkurs składa się z pięciu zadań:
• Zadanie 1 „Segregujesz – środowisko ratujesz!”
• Zadanie 2 „ZUOK zobaczyłeś? Punkty zgromadziłeś!”
• Zadanie 3 „EkoKomiks”
• Zadanie 4 „EkoGra”
• Zadanie 5 „Gospodarka odpadami ważna rzecz, zobaczcie sami!”,
Każde zadanie posiada odrębny regulamin. Szkoły uczestnicząc w poszczególnych zadaniach zdobywać będą punkty, które po zsumowaniu, a następnie podzieleniu przez liczbę klas w danej placówce, pozwolą wyłonić i nagrodzić zwycięzców.
Nagrody
Najlepsze szkoły otrzymają nagrody pieniężne, w wysokości zależnej od miejsca zajętego w ogólnej klasyfikacji:
• I miejsce – nagroda pieniężna w wysokości 8.000 zł
• II miejsce – nagroda pieniężna w wysokości 5.000 zł
• III miejsce – nagroda pieniężna w wysokości 4.000 zł
• IV miejsce – nagroda pieniężna w wysokości 3.000 zł
• V miejsce – nagroda pieniężna w wysokości 2.500 zł
• VI miejsce – nagroda pieniężna w wysokości 2.000 zł
• VII miejsce – nagroda pieniężna w wysokości 1.500 zł
• VIII miejsce – nagroda pieniężna w wysokości 1.000 zł
Spółka miejska "RADKOM" od kilkunastu już lat realizuje w Radomiu zadania z zakresu edukacji ekologicznej społeczeństwa. Ich celem jest wykształcenia prawidłowych postaw i zachowań, dotyczących postępowania z odpadami. Jakie działania z tym związane przeprowadzane są obecnie oraz czy dotychczas organizowane konkursy przynosiły oczekiwane przez Państwa efekty? Te pytania zadaliśmy prezesom zarządu PPUH „RADKOM” Marianowi Kozerze i Waldemarowi Kordzińskiemu.
- Aby gospodarka odpadami funkcjonowała prawidłowo musimy zbudować solidny fundament w postaci wiedzy, którą przekażemy mieszkańcom, i którą wykorzystają oni w codziennym życiu i postępowaniu z odpadami. Dlatego też spółka nasza już od wielu lat organizuje zakrojone na szeroką skalę działania edukacyjne, obejmujące wszystkie grupy wiekowe osób zamieszkujących Radom. Są to przede wszystkim konkursy w szkołach, warsztaty edukacyjne i dni otwarte w ZUOK oraz imprezy masowe, takie jak ekologiczne przemarsze przez miasto czy festyny -powiedział nam Marian Kozera.
Jak uzupełnił prezes w ten sposób „RADKOM” stara się dotrzeć z informacją dotyczącą zasad prawidłowego gospodarowania odpadami do jak największej liczby osób. - Tego typu działania prowadzimy już ponad 15 lat. Przynoszą one efekty w postaci czystszego środowiska, ale jak wszyscy wiemy w dziedzinie edukacji środowiskowej jest jeszcze wiele do zrobienia. Dlatego mamy nadzieję, że inicjatywy takie jak ogłaszany właśnie konkurs „Szkoła Przyjazna Środowisku” pozwolą wykształcić nawyki i zachowania, których pozytywne skutki w postaci czystszego środowiska z pewnością będziemy odczuwać wszyscy – stwierdził Marian Kozera
- Oczywiście, uczestnicy każdej z dotychczasowych pięciu edycji konkursu pozytywnie nas zaskakiwali. Nie tylko licznym uczestnictwem w rywalizacji, ale przede wszystkim ogromnym zaangażowaniem i osiągalnymi efektami. Wspomnę tylko, że w zakończonej w maju tego roku piątej edycji konkursu udział wzięły 24 placówki, których uczniowie zabrali łącznie niemal 76 ton surowców wtórnych. To imponujący wynik. Teraz, w szóstej edycji konkursu mamy nadzieję na jego pobicie, a co najmniej powtórzenie – dodał Waldemar Kordziński.
Najszybsze informacje z Radomia wprost na Twojego Facebooka:
KLIKNIJ I POLUB NAS TERAZ >>