Wtorek 24 września
Gerarda, Teodora, Hermana
RADOM aktualna pogoda

Ruch Palikota: dofinansować in vitro! Przewodniczący rady: nie chcemy polityki w samorządzie, ale projekt rada rozpatrzy

boks 2012-10-23 14:23:00

Radomski Ruch Palikota chce, aby miejski samorząd dofinansował mieszkańcom Radomia leczenie niepłodności metodą in vitro. Przewodniczący rady: z tymi problemami nie radzi sobie rząd, niech się nimi zajmie parlament. Ale jednocześnie zastrzega: jak każdy projekt zgłoszony przez mieszkańców tak i ten zostanie rozpatrzony na forum rady miejskiej.

sxc

Radomski Klub Ruchu Palikota rozpoczęcia czynności zmierzających do opracowania i uchwalenia programu dofinansowania do leczenia niepłodności metodą zapłodnienia pozaustrojowego dla mieszkańców miasta Radomia domaga się na podstawie art. 63 ustawy z dnia 2 kwietnia 1997 roku, Konstytucji Polskiej oraz art. 221 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 roku, Kodeks postępowania administracyjnego wnioskuje do Rady Miejskiej

- Głównym założeniem programu będzie dofinansowanie procedury „in vitro” do maksymalnej kwoty przykładowo 5 tys. zł, przy czym nie przekraczać ono będzie 80% wszystkich poniesionych kosztów. Proponujemy w tym celu powołać zespół ekspertów złożony z lekarzy i prawników, aby uniknąć błędów natury formalno- prawnej. Realizując program w Radomiu można również skorzystać z doświadczenia innych samorządów (takich jak Częstochowa), które podjęły już działania w przedmiotowej sprawie – informuje nas zespół prasowy  Ruchu Palikota w Okręgu nr 17.

Członkowie Ruchu Palikota zwracają też uwagę, że do tej pory procedura zapłodnienia pozaustrojowego, ani koszty leków stosowanych do indukcji owulacji nie były objęte refundacją ze środków publicznych. Takie dofinansowanie ich zdaniem stworzyłoby możliwość zajścia w ciążę młodym małżeństwom, które bez skutku starają się o dziecko, a których dochody nie pozwalają na samodzielne sfinansowanie zabiegu.

- Obecnie wysoki koszt tych zabiegów powoduje, że są one niedostępne dla zdecydowanej większości par. Niska skala samorządowej refundacji przyczyni się do tego, że skorzystają z niej osoby najbardziej zdeterminowane – informuej zespół prasowy RP.

Jak argumentują ponysłodawcy, wdrożenie w/w programu przyczyniłoby się do obniżenia odsetka par bezpłodnych w populacji radomskiej, zapewnienia najwyższego standardu leczenia pacjentom, zwiększenia skuteczności leczenia, obniżenia kosztów ponoszonych przez pacjentów oraz osiągnięcia korzystnych trendów demograficznych, których polepszenie jest istotne zwłaszcza przy licznym spadku ludności Radomia, która ma miejsce obecnie.

- Liczymy, że w ogólnie pojętym interesie mieszkańców Radomia, w ramach zaspokajania potrzeb wspólnoty, Rada Miasta pozytywnie rozpatrzy nasz wniosek i prace nad refundacją metody zapłodnienia pozaustrojowego zostaną zainicjowane – dodają.

Przewodniczący rady Dariusz Wójcik uważa, że to sprawa polityczna.

- My tu w samorządzie chcemy budować drogi, stadiony, szkoły, a nie uprawiać politykę. Z tymi problemami nie radzi sobie rząd Donalda Tuska, więc jak ma je rozwiązać samorząd? To jest zadanie zdecydowanie dla parlamentu!

I radzi:
- Trzeba ratować Centrum Zdrowia Dziecka, bo niedługo może być zamknięte i to są rzeczywiste problemy.

Przewodniczący rady jednocześnie zastrzega, że jak każdy inny projekt, tak i ten zostanie poddany ocenie rady miejskiej.

Komentarze naszych czytelników

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu

Dodaj komentarz

Nie przegap

RADOM aktualna pogoda

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Strona używa cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług oraz prowadzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Akceptuję, nie pokazuj więcej
Polityka prywatności Ochrona danych osobowych