- Dziś w szczególny sposób dziękujemy za ten dar, za to namaszczenie, które dokonuje się w sakramencie święceń, za to, że człowiek może być tak bardzo zjednoczony z Chrystusem, że wtedy gdy wypowie: Ja odpuszczam tobie grzechy, to Chrystus przebacza. Dziękujemy za to, że człowiek, który weźmie do ręki białą hostię i powie: to jest Ciało Moje, sprawia znak, dzięki któremu Duch Św. przemienią tę hostię w Ciało Chrystusa. To wielka tajemnica wiary - mówił w homilii ks. bp Henryk Tomasik.
Zgromadzeni księża odnowili przyrzeczenia kapłańskie, ponadto podczas mszy poświęcone zostały olej chory oraz krzyżma.
Krzyżma używa się przy sakramencie chrztu i bierzmowania, sakramencie kapłaństwa, święceniach biskupich, czy przy obrzędach dedykacji świątyni. Natomiast oleju chorych przy namaszczeniu chorych.
Dziś rozpoczyna się Triduum Paschalne
W Kościele katolickim rozpoczyna się Triduum Paschalne. To trzy dni ustanowione na pamiątkę eucharystii, męki, śmierci i zmartwychwstania Chrystusa.
Pierwszy dzień Triduum Paschalnego to Wielki Czwartek.
W ten dzień przed południem w kościołach katedralnych jest odprawiana tzw. Msza Krzyżma, która kończy okres Wielkiego Postu. Olej poświęcony podczas tej mszy jest używany do udzielania sakramentów chrztu, bierzmowania i namaszczenia.
Liturgia wieczorna Wielkiego Czwartku - Msza Wieczerzy Pańskiej - upamiętnia ustanowienie Eucharystii.
Najszybsze informacje z Radomia wprost na Twojego Facebooka:
KLIKNIJ I POLUB NAS TERAZ >>