Wtorek 24 września
Gerarda, Teodora, Hermana
RADOM aktualna pogoda

Religia i etyka w szkole to na pewno wolny wybór?

Roksana Kowalewska 2012-11-28 11:20:00

„Niedopuszczalnym jest stosowanie w szkołach publicznych zasady zobowiązywania rodziców do składania oświadczeń zgody na udział w lekcjach religii bez przedstawienia możliwości udziału w oferowanych zajęciach etyki lub możliwości rezygnacji z obu tych zajęć” czytamy w oświadczeniu SLD Radom.

Swoją postawę SLD motywuje licznymi skargami rodziców oraz sygnałami przekazywanymi przez uczniów szkół średnich. Taka sytuacja zmusza „do wyrażenia sprzeciwu wobec nieprawidłowości jakie w radomskich szkołach towarzyszą organizacji zajęć etyki i religii”.

- Uczniowie mają obecnie cztery możliwości do wyboru: religię, etykę, etykę i religię, mogą także nic nie wybrać. Uczniów co roku powinno się pytać jak jest ich decyzja, ich poglądy przecież mogą się zmienić, a tymczasem niejako narzuca się taki wybór na podstawie jednokrotnego pytania na początku edukacji. Jest to zarzut do wszystkich szkół, bo dostajemy takie sygnały od uczniów i rodziców. Uczniowie i ich rodzice powinni mieć wolny wybór, o tym mówi konstytucja. Dostajemy sygnały, że prawo to nie jest respektowane – mówi Janusz Cichy, rzecznik prasowy SLD Radom.

Jak czytamy w oświadczeniu „Sojusz Lewicy Demokratycznej domaga się zagwarantowania we wszystkich radomskich szkołach przestrzegania zasad bezstronności w sprawach przekonań religijnych, światopoglądowych i filozoficznych gwarantowanych w Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej, poprzez zapewnianie jednakowych możliwości udziału uczniów w zajęciach etyki lub religii. Zgodnie z przepisami rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 14 kwietnia 1992 r. w sprawie warunków i sposobu organizowania nauki religii w publicznych przedszkolach i szkołach (Dz. U. Nr 36, poz. 155, z późn. zm.) o udziale ucznia w zajęciach z etyki, podobnie jak w zajęciach z religii, decydują, poprzez złożenie oświadczenia, rodzice ucznia bądź sam uczeń po osiągnięciu pełnoletniości. Niedopuszczalnym jest stosowanie w szkołach publicznych zasady zobowiązywania rodziców do składania oświadczeń zgody na udział w lekcjach religii bez przedstawienia możliwości udziału w oferowanych zajęciach etyki lub możliwości rezygnacji z obu tych zajęć. Jak i organizowania tych zajęć bez wcześniejszego uzyskania takiej zgody.

Oczekujemy również stosowania zasady obowiązku uzyskiwania pozytywnej deklaracji udziału/wyboru zajęć z etyki lub religii przez uczniów, którzy uzyskali pełnoletniość. Nagannym jest wymaganie od uczniów, którzy osiągnęli pełnoletniość, obowiązku udziału w tych zajęciach bez formalnego wyrażenia przez nich woli uczęszczania na te zajęcia”.

- Prawo gwarantuje uczniom realizację zajęć z religii poza szkołą. Samorządy finansują zajęcia religii prawosławnej czy ewangelickiej, przy założeniu że jest to grupa minimum 7 osób. Tak jest w niektórych regionach kraju, gdzie mieszka dużo osób innego wyznania – dodaje Cichy.

Artykuł 25, ustęp 2 Konstytucji z 1997 roku mówi: Władze publiczne w Rzeczypospolitej Polskiej zachowują bezstronność w sprawach przekonań religijnych, światopoglądowych i filozoficznych, zapewniając swobodę ich wyrażania w życiu publicznym.

Polską oświatę czekają kolejne zmiany. Obecnie w Ministerstwie Edukacji w opracowaniu jest ustawa mówiąca o tym, że uczeń po skończeniu 18 lat, sam będzie decydował o tym czy  rodzice będą mieli wgląd do ocen. To uczniowie klas maturalnych, którzy stali się pełnoletni, będą sami decydować czy ich rodzice i opiekunowie będą wtajemniczeni w postępy w nauce. Rozporządzenie powinno wejść w życie w pierwszej połowie 2013 roku.

Komentarze naszych czytelników

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu

Dodaj komentarz

Nie przegap

RADOM aktualna pogoda

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Strona używa cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług oraz prowadzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Akceptuję, nie pokazuj więcej
Polityka prywatności Ochrona danych osobowych