Wtorek 26 listopada
Delfiny, Lechosława, Konrada
RADOM aktualna pogoda

Radpec wyremontował 30 km sieci. Radomianie będą regulować ciepło zgodnie z potrzebą

Roksana Chalabry 2015-09-21 08:27:00

Radpec przez kilka lat realizował projekt modernizacji ponad 30 km sieci 40-letniego miejskiego systemu ciepłowniczego. Nowoczesna sieć preizolowana, która powstała w ramach projektu, pozwala na wysoką energooszczędność, zminimalizowanie ryzyka awarii oraz ograniczenie emisji spalin. To także bezpieczeństwo odbiorców i możliwość regulacji temperatury według własnych potrzeb. Wartość projektu to blisko 48 mln złotych, z czego 25 mln pochodzi z Unii Europejskiej.

Projekt „Zmniejszenie strat energii w sieci ciepłowniczej miasta Radomia”, którego dotyczyła modernizacja sieci, jest jednym ze zwycięskich projektów Narodowego Funduszu Ochrony środowiska i Gospodarki Wodnej. Jak mówi Bogusław Regulski , wiceprezes zarządu Izby Gospodarczej Ciepłownictwo Polskie, projekt radomskiego przedsiębiorstwa Radpec należy do grupy projektów, które zostały zrealizowane w ramach działania 9.2. W sumie otrzymały one dofinansowanie w kwocie 750 mln złotych, z czego ponad 500 mln wyniósł wkład w ciepłownie.

Realizacja projektu Radpec rozpoczęła się podpisaniem umowy w grudniu 2012 roku, a zakończyła we wrześniu tego roku. Na zakres prac w głównej mierze wpływ miały dwa czynniki, stan techniczny 40-letniej miejskiej sieci ciepłowniczej oraz zminimalizowanie wpływu na środowisko naturalne. Projekt polegał na wymianie starej części sieci ciepłowniczej na nowoczesną preizolowaną i obejmował ponad 30 km sieci ciepłowniczej.

- Oprócz wymiany rur rurociągu, bardzo ważną częścią była wymiana i modernizacja węzłów ciepłowniczych, starych i przestarzałych, na nowoczesne w pełni zautomatyzowane. Zapewni to komfort mieszkańców Radomia , którzy będą mogli regulować temperaturę w dowolnym zakresie według własnego uznania – mówi Krzysztof Zborowski, prezes Radpec. Obecnie ponad 60 procent sieci ciepłowniczej dla Radomia stanowi sieć preizolowana, a 2/3 węzłów z blisko 1000 została już wymieniona na nowoczesne. Pozostała część sieci ciepłowniczej będzie wymieniana w miarę napływających środków finansowych i w zależności od ogłaszanych konkursów przez Narodowy fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Zmodernizowany system pozwala na wysoką energooszczędność i zminimalizowanie ryzyka awarii, zdalną, szybką i dokładną detekcję uszkodzeń i nieszczelności, a także zwiększenie bezpieczeństwa dostaw ciepła dla odbiorców. Jest ponadto bardziej odporny na nagłe spadki temperatur.

Jak mówi prezes Zborowski, ceny za energię cieplną są ustalane przez Urząd Regulacji Energetyki i nie zależą bezpośrednio od przedsiębiorstwa energetycznego. Kwota jest obliczana na podstawie ustalonego wzoru, dzięki któremu urząd znajduje środek między wytwórcami energii, a ochroną interesów konsumentów. - Cena za energię w 2015 jest niższa niż w 2014. Mogę zapewnić, że podwyżki nie będą duże, a może nie będzie ich wcale – dodaje. Efektem realizacji projektu będzie zmniejszenie strat energii o 75 374 GJ rocznie. Odpowiada to uniknięciu spalenia 72 wagonów węgla. Taką ilością paliwa można by ogrzać 40 średniej wielkości szkół.

Radpec ogrzewa Radom od 1966 roku i należy do grona 100 przedsiębiorstw branży ciepłowniczej w kraju, które spełniają najwyższe wymagania. Wspólnym produktem tych firm jest marka pod nazwą "Ciepło systemowe". W Radomiu są to dwa źródła ciepła systemowego: Ciepłownia Północ oraz Ciepłownia Południe. Większościowym akcjonariuszem spółki jest Gmina Miasta Radomia.

Najszybsze informacje z Radomia wprost na Twojego Facebooka:
KLIKNIJ I POLUB NAS TERAZ >>

Komentarze naszych czytelników

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu

Dodaj komentarz

Nie przegap

RADOM aktualna pogoda

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Strona używa cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług oraz prowadzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Akceptuję, nie pokazuj więcej
Polityka prywatności Ochrona danych osobowych