Poniedziałek 25 listopada
Erazma, Katarzyny, Beaty
RADOM aktualna pogoda

Radomskie wysypisko śmieci krytycznie ocenione przez ekspertów Kukiz'15

dm 2017-03-14 17:00:00

- Około 200 metrów sześciennych metanu ucieka w ciągu godziny w atmosferę z wysypiska śmieci w Radomiu - poinformował na wtorkowej konferencji prasowej ekspert w tej dziedzinie, Litwin Irmantas Sidlauskas, którego o opinię poprosił poseł Kukiz'15, Robert Mordak.

Od lewej: Robert Mordak, Irmantas Sidlauskas

Konferencja dotyczyła gazu składowiskowego, który jest pozyskiwany z wysypisk śmieci w Polsce i przetwarzany na energię elektryczną. Głównym składnikiem tego gazu jest metan, który jest niebezpieczny dla środowiska i ludzi.

- Z racji tego, że pracuję w sejmowej Komisji Infrastruktury, pozyskałem informacje, że w Polsce jest dosyć niebezpieczna sytuacja, jeśli chodzi o pozyskiwanie i odgazowywanie składowisk śmieci z metanu - mówił Robert Mordak.

W naszym kraju istnieje ustawowy obowiązek, żeby składowiska śmieci były odgazowywane. - Jeśli się tego nie robi, stają się one bombą w dosłownym tego słowa znaczeniu, mogą wybuchnąć - zaznaczył poseł Kukiz'15.

- Z tego powodu poprosiłem o opinię ekspertów i udaliśmy się na radomskie wysypisko śmieci. Wizja lokalna potwierdziła moje obawy, że sprawy mają się bardzo źle. Niestety, ale tylko 16% metanu powstającego na składowisku odpadów w naszym mieście, jest wykorzystywane przemysłowo - powiedział parlamentarzysta.

Irmantas Sidlauskas, ekspert z Litwy, dodał, że wysypiska nieodgazowywane narażają ludzi na trudny do zniesienia odór, a metan jest jedną z przyczyn efektu cieplarnianego. - Co można zrobić, aby poprawić tę sytuację? Można np. absorbować więcej gazu, który w tej chwili ucieka w powietrze. Wtedy gaz można sprzedawać do ogrzewania i zarabiać na tym - stwierdził Litwin.

- Radomskie wysypisko jest źle zarządzane. Na 10 punktów, dałbym mu 2,5. Musimy starać się odzyskiwać gaz, a nie pozwalać mu "uciekać". W Radomiu jest instalacja do odzyskiwania gazu, ale oddano ją do użytku w 2008 roku i od tego czasu było dość zaniedbywana. Teraz zamiast pracować 24 godziny, robi to tylko przez 8 godzin. Tak być nie może - podkreślił Sidlauskas.

Na zakończenie poseł Mordak zaapelował do władz Radomia o lepsze zagospodarowywanie gazu i wykorzystywanie go do produkcji energii elektrycznej. - Na radomskim wysypisku konieczne są modernizacje istniejących urządzeń, ale także przestrzeganie reżimów produkcyjnych. Będę w tej sprawie rozmawiał z prezydentem Witkowskim - poinformował Robert Mordak.

Najszybsze informacje z Radomia wprost na Twojego Facebooka:
KLIKNIJ I POLUB NAS TERAZ >>

Komentarze naszych czytelników

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu

Dodaj komentarz

Nie przegap

RADOM aktualna pogoda

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Strona używa cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług oraz prowadzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Akceptuję, nie pokazuj więcej
Polityka prywatności Ochrona danych osobowych