- Prymas Glemp był od 8 grudnia roku 1995, z inicjatywy władz generalnych Zakonu Wielkim Przeorem i tym samym formalnie utworzono Zwierzchnictwo Bożogrobców w Polsce – mówi Sławomir Adamiec, członek Zakonu. – Prymas bardzo mocno zabiegał o powrót Bożogrobców do Polski, widząc w Zakonie nie tylko wielką tradycję obecności Bożogrobców na ziemiach polskich, datowaną już od połowy XIII wieku w Miechowie (w tym roku obchodzić będziemy jubileusz 850 lat, Bożogrobców na ziemiach polskich), ale również szansę na odrodzenie w Polsce ścisłych związków chrześcijaństwa w naszej Ojczyźnie, z Ojczyzną Jezusa – Ziemią Świętą. W tym dziele odrodzenia Zakonu w Polsce, ogromnie pomocnym Prymasowi, był ks. Andrzej Dziuba, obecnie ordynariusz Diecezji Łowickiej. Kardynał uczestniczył od 1996r. w większości inwestytur członków Zakonu. Ostatni raz uczestniczyliśmy w inwestyturze z kardynałem Glempem, w Archikatedrze Lubelskiej św. Jana Chrzciciela i św. Jana Ewangelisty, 9 czerwca 2012r. Mimo choroby kardynał nie okazywał innym swego cierpienia, znosząc je bardzo osobiście i z wielką godnością. Całe życie Prymasa, począwszy od roku 1981, to przede wszystkim wielkie wyznanie wiary, ale i obecność przy każdym człowieku, któremu niosąc Boga, niósł zawsze pomoc duchową, obdarowując nadzieją, miłością, radością i wielką godnością osoby ludzkiej.
- Dla mnie szczególnie osobiste wspomnienie wiążę się z inwestyturą w Gdańsku (2011), której osobiście w Katedrze Oliwskiej udzielał mi Prymas. Przeżywaliśmy tą gdańską inwestyturę również jako wyjątkowe spotkanie, ale i te krótkie rozmowy z kardynałem, jako coś niezwykłego, dającego nam radość bycia przy kimś, jak troskliwym Ojcu, od którego płynęła wielka prostota, godność i niezłomną wiara - wspomina radny Sławomir Adamiec.
- Kardynał, by po ludzku człowiekiem bardzo mocno doświadczony cierpieniem, ale nigdy tego nie okazywał. Pamiętam jedno z ostatnich spotkań z kardynałem w Miechowie, podczas II Miechowskich Dni Jerozolimy, kiedy poświęcił odnowioną siedzibę Polskiego Zwierzchnictwa Zakonu Rycerskiego św. Grobu Bożego w Jerozolimie. Kardynał był bardzo wzruszony tą chwilą i widać było na jego twarzy ogromną radość, pełnego już powrotu Bożogrobców do miejsca, w którym zaczęła się polska historia Zakonu. Dzieło to w Polsce Prymas, w 1995r. zapoczątkował i po siedemnastu latach uwieńczył. Jednym z ostatnich spotkań z Bożogrobcami, był udział kardynała Glempa - 11 listopada 2012 r., w Święto Niepodległości, w uroczystościach ku czci Św. Wiktorii patronki prymasowskiego Łowicza. Te dwa ostatnie spotkania w Miechowie i Łowiczu, był dla Nas symbolicznym pożegnaniem z Wielkim Przeorem OESSH w Polsce. Dziś zachowując w pamięci Jego dobroć i wielkość dzieł, które zawdzięcza Prymasowi kościół w Polsce, Zakon Bożogrobców i nasz Ojczyzna, będziemy z naszym Ojcem, w ciągu tych trzech dni pożegnania z Nim - kończy wspomnienie zmarlego kardynała radomski samorządowiec.
Uroczystości pogrzebowe:
niedziela 27 stycznia 2013 r.
9.00 Msza Święta (radiowa) przy trumnie Zmarłego w bazylice Świętego Krzyża, ul. Krakowskie Przedmieście 3
13.00 Msza Święta i warta honorowa członków OESSH przy trumnie śp. kardynała Prymasa
9.00-16.00 - możliwość indywidualnej modlitwy za Zmarłego
16.00 Msza Święta żałobna koncelebrowana przez kapłanów Archidiecezji Warszawskiej z udziałem biskupów.
17.30 po Mszy Świętej kondukt żałobny z udziałem członków OESSH z bazyliki Świętego Krzyża do archikatedry św. Jana Chrzciciela na Starym Mieście, ul. Świętojańska 8.
do godz. 22.00 - modlitwa za Zmarłego w archikatedrze warszawskiej.
poniedziałek 28 stycznia 2013r.
godz. 11.00 - Archikatedra św. Jana Chrzciciela na Starym Mieście, ul. Świętojańska 8
pogrzeb kardynała Józefa Glempa - Msza Święta koncelebrowana przez biskupów z Polski i z zagranicy.