- Chcemy w całym mieście wymienić 4 tysiące starych, sodowych opraw oświetleniowych na nowe, energooszczędne, typu LED. W Radomiu jest co prawda łącznie około 20 tysięcy tak zwanych punktów świetlnych, ale warunkiem przystąpienia do programu jest to, aby gmina była właścicielem słupów, na których są zamontowane oprawy oświetleniowe. Jesteśmy właścicielami nieco ponad połowy słupów stojących wzdłuż ulic - mówi Dariusz Dębski, rzecznik MZDiK w Radomiu.
W ramach projektu zostaną zmodernizowane niektóre elementy układów zasilania. W planach jest m.in. zdemontowanie starych, wysokich lamp ulicznych typu rozeta stojących w rejonie ronda Narodowych Sił Zbrojnych i zastąpienie ich standardowymi słupami z nowymi oprawami - zamiast 123 będzie ich 70.Projekt przewiduje również wykonanie audytu oświetlenia ulicznego w Radomiu.
Wniosek o dofinansowanie z programu "SOWA - Energooszczędne oświetlenie uliczne" przeszedł oceny formalną i merytoryczną - Jesteśmy już także po negocjacjach z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, dotyczącym szczegółów projektu. Jego wartość wynosi ponad 8 milionów 540 tysięcy złotych - informuje Dariusz Dębski.
Dofinansowanie to 45 procent wartości projektu, czyli niecałe 3 miliony 850 tysięcy złotych. Będzie to bezzwrotna pożyczka z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (fundusze na ten cel pochodzą ze sprzedaży limitów CO2). - Pozostałe 55 procent będziemy stopniowo spłacali dostawcy lamp z oszczędności uzyskanych z wymiany starych opraw na energooszczędne - dodaje Dębski.
Oszczędności ze zmiany oświetlenia na LEDy będą duże. - Szacujemy, że zaoszczędzimy od 750 tysięcy do nawet 1 miliona 100 tysięcy złotych w ciągu roku - mówi rzecznik MZDiK.
Chcesz szybciej dowiadywać się o nowych wydarzeniach i czytać najświeższe newsy? POLUB NAS NA FACEBOOKU. ZRÓB TO TERAZ >>