Stowarzyszenie w 2014 roku utowrzyła grupa osób mających na co dzień kontakt z dziećmi oraz ze środowiskiem szkolnym. Ich nadrzędnym celem jest zmiana niepokojącego stanu rzeczy w zakresie przeciążonych tornistrów, a w konsekwencji wyeliminowania niedostatków w zakresie podstawowych zachowań zdrowotnych wśród dzieci i młodzieży, ze szczególnym uwzględnieniem chorób kręgosłupa i wad postawy.
- Od dłuższego czasu obserwujemy zmagania instytucji, mediów, rodziców i uczniów z problemem przeciążonych tornistrów oraz rosnącą liczbę dzieci z wadami postawy. Problem jest znany niemal wszystkim, ale jak dotąd nie udało się go rozwiązać – uważają członkowie stowarzyszenia.
Bardzo istotną inicjatywą Stowarzyszenia jest przygotowanie i przeprowadzenie kompleksowych badań dotyczących wad postawy wśród dzieci. Ich wyniki będą najcenniejszym argumentem w rozmowach z instytucjami rządowymi – mówi Radosław Lis, wiceprezes Stowarzyszenia.
Ich przeprowadzeniem zajmie się Instytut Matki i Dziecka, jednak aby pomysł został zrealizowany potrzebnych jest kilkadziesiąt tysięcy złotych. - Koszt badań grupy dzieci z terenu całej Polski oscyluje wokół zawrotnej sumy czterdziestu tysięcy złotych, dlatego Stowarzyszenie "Plecaki" serdecznie zaprasza do współpracy i wsparcia finansowego niniejszej inicjatywy zarówno firmy, jak i osoby prywatne – zachęca prezes Anna Kwiecień. Jak dodaje, każdy partner, oprócz wykazania się społeczną troską o dobro kolejnych pokoleń, będzie rozpoznawalnym i godnym polecenia przedsiębiorstwem.
Docelowo przy wsparciu organów państwowych stowarzyszenie chce osiągnąć wprowadzenie odpowiednich regulacji prawnych dotyczących wagi podręczników. Postuluje także, by profilaktyka wad postawy stała się jednym z obowiązkowych elementów edukacyjnych. Okresowa, powtarzalna edukacja w tym zakresie jest niezbędna i już najmłodsi uczniowie powinni mieć szansę poznać zagrożenia z tym związane. Stowarzyszenie chce podnieść świadomość społeczną na tematy związane z edukacją, wychowaniem, kulturą fizyczną oraz ochroną i promocją zdrowia.
– Naszym pierwszym przedsięwzięciem była akcja pt. „Szkoły i dzieciaki odchudzają plecaki”, do której przyłączyły się kuratoria oświaty z terenu całej Polski. Ponadto nawiązaliśmy kontakt z parlamentarzystami, ministerstwami oraz Instytutem Matki i Dziecka w Warszawie, widzimy potrzebę prowadzenia działań w kierunku wyeliminowania zbędnych kilogramów i odciążenia plecaków – dodaje prezes Kwiecień. Ciężar tornistrów w wielu przypadkach przekracza wskazywane przez naukowców normy czyli 10-15% masy ciała ucznia.
Wielkim osiągnięciem Stowarzyszenia jest nawiązanie współpracy z Instytutem Matki i Dziecka w Warszawie, który objął patronat merytoryczny nad planowanymi badaniami. Przeprowadzi je Zakład Zdrowia Dzieci i Młodzieży, który posiada duże doświadczenie oraz bogatą wiedzę w zakresie medycyny szkolnej.
Sympatycy Stowarzyszenia Plecaki mogą śledzić jego działalność i pomysły na Facebooku (tutaj) oraz na stronie internetowej (tutaj).
Redakcja Portalu Radom24.pl serdecznie zachęca do poparcia proponowanych zmian, a tym samym do współudziału we wprowadzeniu właściwych regulacji prawnych.
Nr konta bankowego Stowarzyszenia: 61 2030 0045 1110 0000 0394 4870, Bank BGŻ
Kontakt: Stowarzyszenie „Plecaki” ul. Królewska 2/5 26-600 Radom, tel. 510-040-041
KRS 0000526076
Najszybsze informacje z Radomia wprost na Twojego Facebooka:
KLIKNIJ I POLUB NAS TERAZ >>