PSP nr 1 bierze udział w „Cyfrowej Szkole” na innych zasadach niż zakłada to program rządowy, ponieważ sprzęt, w który została zaoptarzona placówka został sfinansowany przez Gminę Miasta Radomia, a nie z budżetu państwa. Więcej na ten temat pisaliśmy tutaj. Sprzęt o wartości ponad 200 tys. złotych trafił do placówki już pod koniec ubiegłego roku. Na wyposażeniu znalazały się: cztery tablice interaktywne z projektorami krótkoogniskowymi, 50 laptopów dla uczniów i 10 dla nauczycieli, dwa urządzenia wielofunkcyjne.
- Otrzymaliśmy także dwie specjalne szafy do przechowywania komputerów. Wewnątrz niej umieszczone są gniazda elektryczne, co umożliwia podłączenie laptopów i ich bezpieczne ładowanie i przechowywanie w trakcie nocy – mówi Bogusz Florciak, dyrektor Publicznej Szkoły Podstawowej nr 1 w Radomiu. Sprzęt oraz oprogramowanie niezbędne do realizacji programu „Cyfrowa Szkoła” został zainstalowany podczas ferii. - Dostawca sprzętu, wyłoniony w ramach przetargu był zobowiązany do przeprowadzenia szkolenia dla nauczycieli. Przeszkoleni zostali wszyscy, w sumie około 30 nauczycieli. Część z nich na początku podchodziła do tego sceptycznie, obawiali się, że nie poradzą sobie z opanowaniem sprzętu i programu. Ale obawy okazały się bezpodstawne a po kilku dniach prowadzonych lekcji nauczyciele cenią sobie ten rodzaj zajęć. Lekcje w nowej formie odbywaja się u nas od poniedziałku, czyli od rozpoczęcia nowego semestru. Tablice interaktywne i laptopy zostały umieszczone w konkretnych klasach, ale ponieważ lekcje odbywają się rotacyjnie w rożnych salach, to każda klasa i każdy uczeń korzysta z programu – wyjaśnia dyrektor.
- Nowym typem lekcji są abrdzo zainteresowani sami uczniowie, którzy wręcz wymuszają na nauczycielach korzystanie z nowych sprzętów. Widać po nich, że udział w takich lekcjach sprawia im radość. Lekcje są o wiele ciekawsze, a uczniowie sami skupiają się na wykonywaniu zadaniach – dodaje Florciak. Uczniwoe klas IV będą korzystać z programu do końca obecnego roku szkolnego. Publiczna Szkoła Podstawowa nr 1 została objęta programem doskonalenia w ramach Cyfrowego Programu organizowanego przez Centrum Edukacji Obywatelskiej i Ośrodek Rozwoju Edukacji. Program „Wdrożenie podstawy programowej kształcenia ogólnego w przedszkolach i szkołach” jest elelmentem „Cyfrowej Szkoły”. Rządowy Program, przyjęty uchwałą Rady Ministrów w kwietniu 2012 roku, ma na celu rozwój kompetencji uczniów i nauczycieli w zakresie stosowania technologii informacyjno-komunikacyjnych (TiK).