PESA Bydgoszcz SA zajmuje się budową, modernizacją i naprawą taboru szynowego. To polska firma z ponad 160-letnimi tradycjami, a jednocześnie nowoczesna, innowacyjna, otwarta na potrzeby rynku. Misją PESA i ambicją wszystkich jej pracowników - często młodych, najlepszych absolwentów uczelni wyższych - jest przekazywanie do eksploatacji produktów wysokiej jakości, satysfakcjonujących klientów i użytkowników. Współpracuje z czołowymi ośrodkami naukowo – badawczymi, korzystając z ich potencjału w realizowanych projektach.
W spotkaniu z ramienia UTH wzięli udział J.M Rektor - prof. dr hab. inż. Zbigniew Łukasik oraz pracownicy dwóch wydziałów: Wydziału Mechanicznego oraz Wydziału Transportu i Elektrotechniki, których zakres naukowo-badawczy i dydaktyczny związany jest z branżą przemysłu, jaką reprezentuje firma PESA. Założeniem współpracy jest powiązanie zarówno kwestii naukowo- badawczych realizowanych przez Uniwersytet, jak również przez firmy naszego regionu. W związku z tym w spotkaniu wzięli udział zaproszeni przedstawiciele firm: Zakładów Automatyki KOMBUD S.A.,
Przedsiębiorstwa Produkcyjno-Handlowego „RADMOT”, Przedsiębiorstwa Technicznego BARTECH.
Z racji, że było to pierwsze robocze spotkanie i pierwsza wizyta przedstawicieli firmy PESA w naszej Uczelni J.M. Rektor pokrótce przybliżył obecnym charakterystykę Uniwersytetu. Podkreślał, że Uczelnia nieustannie podejmuje trud, by jak najbliżej współpracować z przemysłem. Rozwija współpracę nie tylko z firmami lokalnymi, ale także liczącymi firmami z terenu całego kraju, czego efektem jest zorganizowane spotkanie. Mówił także, jak ważne jest praktyczne kształcenie studentów, gdyż to oni tak naprawdę kształtują opinię o Uczelni.
W czasie spotkanie obecni reprezentanci firmy PESA: Zenon Duszyński - Członek Zarządu Firmy PESA Bydgoszcz S.A. - Dyrektor Produkcji i Techniki oraz Jerzy Berg – Dyrektor Marketingu Rynku Krajowego zaprezentowali skrótowo zakres działania i długą historię firmy. Podkreślając, że jest to spółka jedynie z kapitałem polskim i że ich dążeniem oraz celem jest, by współpracować w szczególności z firmami polskimi, promować produkty polskie i polską myśl techniczną. Podali także olbrzymie kontrakty zagraniczne na dostawę sprzętu produkowanego przez PESA. Podkreślali także konieczność współpracy z uczelniami wyższymi. Wskazali, że na ten moment PESA trwale współpracuje z takimi Uczelniami jak: Politechnika Warszawska, Politechnika Krakowska, Uniwersytet Techniczno- Przyrodniczy w Bydgoszczy, Akademia Górniczo- Hutnicza oraz Politechnika Poznańska, mając nadzieję, że wkrótce do tego grona dołączy również Uniwersytet Technologiczno- Humanistyczny im. Kazimierza Pułaskiego w Radomiu. Obecni podczas spotkania przedstawiciele UTH pogratulowali osiągnięć firmie PESA i zaproponowali wstępne płaszczyzny współpracy.