List w w sprawie włączania zagadnień z zakresu bezpieczeństwa państwa do programów kształcenia na prowadzonych w uczelniach kierunkach studiów podpisała prof. Daria Lipińska-Nałęcz, podsekretarz stanu w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego. - Zagadnienia dotyczące bezpieczeństwa państwa należą do najważniejszych zadań realizowanych przez szeroko rozumianą administarcję publiczną. Wobec zmieniających się uwarunkowań na arenie międzynarodowej pojawiaja sie nowe wyzwania, przed którymi stoi społeczeństwo i instytucje naszego kraju - napisała w liście podsekretarz stanu.
Jak tłumaczy dalej Lipińska-Nałęcz, w Resortowym Planie Wzmocnienia Bezpieczeństwa podkreślono znaczenie zagadnień z zakresu bezpieczeństwa państwa w procesie kształcenia na poziomie wyższym. Ma to dotyczyć nie tylko kierunków studiów oraz programów badań wprost związanych z tematyką obronności, ale także takich, które mają z nią pośredni związek.
Podsekretarz stanu poprosiła rektora radomskiego uniwersytetu o owzględnienie kwestii obronności w programach nauczania uczelni. Rektor został zobowiązany do przesłania do 31 października tego roku wykazu działań, jakie w tym kierunku zostały podjęte. Jak podaje jednak portalsamorzadowy.pl rektorzy uczelni wyższych przyznają, że "cel jest słuszny. Rzecz jednak w tym, że ministerstwo nie określiło, o jakie zajęcia konkretnie chodzi". - Zdaniem akademików to Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego wspólnie z Ministerstwem Obrony Narodowej powinno opracować program takiego szkolenia - czytamy na stronie portalsamorzadowy.pl. Według akademików, nie można tego przerzucać szkoły wyższe.
Najszybsze informacje z Radomia wprost na Twojego Facebooka:
KLIKNIJ I POLUB NAS TERAZ >>