Polska Koalicja Pacjentów Onkologicznych (PKPO) opracowała Ankietę Oceny Stanu Odżywienia Organizmu Pacjentów Onkologicznych, która jest obecnie dystrybuowana w gabinetach lekarzy onkologów, przyjmujących chorych w placówkach onkologicznych w całej Polsce. Do projektu dołączył również Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Radomiu.
Wypełniona przez pacjenta, a następnie oceniona przez lekarza, ankieta jest pierwszym tego typu narzędziem, które może pomóc w eliminacji problemu niedożywienia chorych na raka. Ankieta rekomendowana jest przez Polskie Towarzystwo Onkologiczne oraz Polskie Towarzystwo Żywienia Pozajelitowego, Dojelitowego i Metabolizmu.
Problem nieprawidłowego stanu odżywienia pacjentów onkologicznych dotyczy nawet 90% chorych. Osoby z chorobą nowotworową bardzo często tracą na wadze. Niestety, brak apetytu niejednokrotnie postrzegany jest jako naturalny element choroby, nie wymagający interwencji z zewnątrz. W rzeczywistości brak łaknienia to następstwo zmian zachodzących w organizmie dotkniętym chorobą. Taki stan to wyraźny sygnał, że należy szybko zareagować, ponieważ spadek wagi źle rokuje: niejednokrotnie nie pozwala na prawidłowe leczenie (przeprowadzenie operacji czy zastosowanie chemio- czy radioterapii), jak również sprawia, że pacjenci częściej narażeni są na infekcje i powikłania pooperacyjne.
- Ocena stanu odżywienia chorego na nowotwór jest jednym z najważniejszych czynników rokowniczych i predykcyjnych (warunkujących odpowiedź na leczenie) – mówi prof. Jacek Fijuth, prezes Polskiego Towarzystwa Onkologicznego. - W niektórych nowotworach jest podstawą decyzji o intensywności leczenia, bądź wręcz warunkuje przeprowadzenie radykalnej terapii przeciwnowotworowej. Prawidłowe odżywienie chorego jest też podstawą paliatywnego i objawowego leczenia pacjenta onkologicznego. Ankieta przygotowana przez Polską Kolację Pacjentów Onkologicznych, wykorzystana w codziennej praktyce lekarskiej, może stać się cennym źródłem informacji o jednym z najistotniejszych parametrów skutecznego leczenia przeciwnowotworowego.
- Ankieta Oceny Stanu Odżywienia Organizmu Pacjentów Onkologicznych nie służy do weryfikacji pracy placówek medycznych, ani do ich oceny – mówi Szymon Chrostowski, prezes Polskiej Koalicji Pacjentów Onkologicznych. - Przygotowany przez PKPO dokument ma być jedynie wsparciem w ocenie stanu zdrowia chorego. Pacjent po otrzymaniu Ankiety i wypełnieniu jej w domu, podczas kolejnej wizyty będzie mógł przedstawić wynik lekarzowi. Po zauważeniu nieprawidłowości w stanie odżywienia organizmu pacjenta, lekarz będzie mógł odpowiednio wcześnie zainterweniować, by zapewnić choremu dobrane do jego potrzeb wsparcie żywieniowe. Ankieta staje się więc pomocnym narzędziem w rękach lekarzy, umożliwiającym regularną kontrolę stanu odżywienia, a w dalszej perspektywie poprawę jakości życia pacjentów onkologicznych.
Ankietę można wypełnić on-line tutaj.
Najszybsze informacje z Radomia wprost na Twojego Facebooka:
KLIKNIJ I POLUB NAS TERAZ >>