"Spółka Global Cosmed S.A. po wielomiesięcznej współpracy z funkcjonariuszami Policji z sukcesem rozpracowała grupę zajmującą się kradzieżami produktów spółki z magazynów w Radomiu i w Jaworze. Asortyment chemiczny i kosmetyczny, w szczególności produkty markowe, takie jak Kret, Bobini, Apart Natural, czy Sofin wyjeżdżały nielegalnie, a następnie były sprzedawane taniej np. na targowiskach. O niepokojących sygnałach z rynku informowali Zarząd spółki zarówno pracownicy, jak i odbiorcy. Hurtowe ilości chemii gospodarczej i kosmetyków dla dorosłych i dzieci dostępne były poza miejscami zbytu spółki.
Udało się ustalić szczegóły procederu, osoby w nim uczestniczące, zebrać dowody przestępczej działalności, a także częściowo odzyskać skradziony towar. W działania operacyjne byli również zaangażowani prywatni detektywni, którzy między innymi śledzili wytypowanych kierowców z transportem oraz przygotowywali dokumentację zdjęciową.
Spółka uzyskała pewność o prowadzonym procederze latem 2016 roku, gdy w toku inwentaryzacji wystąpiły istotne braki towarów na magazynie. Wprowadzenie w spółkach zintegrowanego systemu informatycznego SAP umożliwiło precyzyjną weryfikację braków w stanach magazynowych, co potwierdziło przypuszczenia o nieprawidłowościach.Dzięki zakupom kontrolowanym oraz możliwości śledzenia partii produktu spółka uzyskała informację, iż są to towary kradzione z magazynu Global Cosmed w Radomiu.
W toku prowadzonych działań ustalono, iż miała miejsce stała współpraca pomiędzy magazynierami zatrudnionymi w spółce, zewnętrznymi kierowcami realizującymi transporty, oraz paserem z okolicy Kozienic, który realizował proceder pod przykrywką prawdziwej działalności gospodarczej związanej z handlem detalicznym. Dzięki współpracy z Policją udało się częściowo zająć towar w pomieszczeniu gospodarczym na tyłach posesji. Przeszukana osoba broniła się przedstawiając rzeczywiste faktury zakupowe towarów. Osoba ta pominęła jednak fakt możliwości weryfikacji pochodzenia oraz daty wytworzenia produktu po numerze partii. Zajęte towary miały więc częściowo daty produkcji późniejsze niż okazane faktury zakupu; ponadto znaleziono na miejscu artykuły chemiczne opracowane i przeznaczone wyłącznie na potrzeby dystrybucji Global Cosmed na rynku niemieckim, nie mogły być zatem zakupione w Polsce
Największym powodzeniem wśród złodziei cieszyły się produkty marki Kret (udrożniacze do rur oraz żele do wc), mydła i żele do kąpieli Apart Natural, oraz produkty dla dzieci Bobini. Są to znane od lat i cenione w Polsce marki, dostępne w wielu sieciach handlowych i drogeriach, dlatego paser nie miał problemów ze zbytem tych produktów w szarej strefie. Rozpoznawalność i jakość produktówbrandowych ułatwiła mu znalezienie odbiorców.
W trakcie pracy operacyjnej ujawniono, iż również w magazynie spółki w Jaworze miał miejsce podobny proceder, zainicjowany z inspiracji kierowców przewożących towar między magazynami. Dzięki temu udało się aresztować pracownika magazynu w Jaworze, który przyznał się do popełnienia zarzucanego mu czynu.
Po dokonanych aresztowaniach i postawieniu zarzutów osobom uczestniczącym w kradzieżach, spółka Global Cosmed dokonała dyscyplinarnego zwolnienia trzech pracowników magazynu; zarazem kilka innych osób dobrowolnie zwolniło się z pracy. Spółka zamierza dochodzić od uczestników procederu odszkodowania na drodze cywilnoprawnej; rozważa również dochodzenie roszczeń od spedytorów, którzy zatrudniali nieuczciwych kierowców.
Po przeanalizowaniu wyników finansowych za 2016 rok, swoje straty z tytułu kradzieży Global Cosmed szacuje na kwotę kilkuset tysięcy złotych. Zdaniem spółki proceder trwał już od kilku lat, co wiąże się z tym, że ostateczne straty mogą być znacznie wyższe.
Gdyby nie skrupulatne i profesjonalne wyjaśnienie sprawy do końca, zaangażowanie funkcjonariuszy Policji i ścisła współpraca z aktualnym Zarządem spółki, straty mogłyby być wyższe, a proceder mógłby trwać nadal.
Po dokonanych aresztowaniach i przedstawieniu zarzutów, spółka zdecydowała się wdrożyć dodatkowe środki zabezpieczające przed podobnymi zjawiskami w przyszłości. W tym celu wymieniła pracowników ochrony, wprowadziła dodatkowy monitoring, zamierza także wprowadzić dodatkowe zabezpieczenia informatyczne utrudniające kradzieże. Spółka umyślnie zwlekała z wprowadzeniem dodatkowych zabezpieczeń, aż do tej chwili, aby nie płoszyć osób uczestniczących w procederze i móc prowadzić działania operacyjne.
Global Cosmed S.A. pragnie serdecznie podziękować Panu Naczelnikowi Wydziału do walki z Przestępczością Przeciwko Mieniu Komendy Miejskiej Policji w Radomiu, Panu Andrzejowi Kobierze, Zastępcy Naczelnika Panu Sebastianowi Kopyckiemu, a także całemu zespołowi tego wydziału, za zaangażowanie podczas działań operacyjnych związanych z rozpracowaniem grupy zajmującej się kradzieżami produktów spółki z magazynów".
Najszybsze informacje z Radomia wprost na Twojego Facebooka:
KLIKNIJ I POLUB NAS TERAZ >>