Czwartek 28 listopada
Zdzisława, Lesława, Go¶cierada
RADOM aktualna pogoda

Radomska Biblioteka Cyfrowa wzbogaci się o 6,5 tysiąca nowych pozycji

Marta Głogowska 2013-08-16 13:00:00

Radomska Biblioteka Cyfrowa zdobyła ponad 200 tys. złotych dofinansowania z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego na realizację projektu „Rozbudowa pracowni digitalizacyjnej RBC” w ramach Wieloletniego Programu Kultura + Narodowego Instytutu Audiowizualnego. 

Miejska Biblioteka Publiczna im. Józefa A. i Andrzeja S.Załuskich w Radomiu uzyskała 89,13 punktów, plasując sie tym samym na drugim miejscu wśród 42 wnioskodawców. Wysokość uzyskanej dotacji to 208 030,00 zł, z czego 108 810,00 będzie przeznaczone na inwestycje w 2013 roku, a pozostała kwota pokryje wydatki związane z kosztami bieżącymi w latach 2013 i 2014.

- Z dofinansowania uzyskanego z projektu zamierzamy dokupić skaner działowy formatu A2. Jego koszt to ok. 150 tys. złotych - informuje Michał Iwańczyk, kierownik sekcji Radomskiej Biblioteki Cyfrowej.  Biblioteka wzbogaci się także o dwa komputery (stacje robocze) i macierz dyskową o pojemności 24 terabajtów, na której będą przechowywane dane.

W ramach projektu, którego realizacja właśnie rusza, pracownicy wykonają 200 tys. skanów. Zeskanowanych zostanie 6 500 pozycji: książek, czasopism, fotografii i innych dokumentów, które wzbogacą dotychczasowe zasoby biblioteki cyfrowej.

- Właśnie trwają przygotowania do ogłaszania przetargów - mówi Michał Iwańczyk.

Radomska Biblioteka Cyfrowa gromadzi dokumenty regionalne, rozproszone w wielu instytucjach, zapewnia dostęp do dokumentów poprzez Internet, zabezpiecza, chroni i archiwizuje cenne, stare zbiory regionalne a także popularyzuje zbiory własne.

Radomska Biblioteka Cyfrowa przy Miejskiej Bibliotece Publicznej zyskuje coraz więcej użytkowników. Od początku tego roku zanotowała ponad 400 tysięcy wejść. Tymczasem w całym roku 2012 miała ich 350 tysięcy. Natomiast kiedy w styczniu 2009 roku uruchamiano witrynę Biblioteki do końca roku zanotowano jedynie 98 tysięcy wejść.

A co cieszy się największym zainteresowaniem?

- Na pierwszym miejscu plasuje się Amtliches Fernsprechbuch fűr das Generalgouvernement czyli Urzędowa Książka Telefoniczna dla Generalnego Gubernatorstwa  z 1942r. Ta pozycja ma już 4792 wejścia. Na drugim miejscu jest album Widoki Radomia z 1899 roku, który ma 3168 wejść - mówi Iwańczyk.

Radomska Biblioteka Cyfrowana co dzień współpracuje m.in. z Archiwum Państwowym w Radomiu, Radomskim Towarzystwem Naukowym, Polskim Towarzystwem Turystyczno - Krajoznawczym oraz Instytutem Pamięci Narodowej.

Realizacja projektu potrwa do lipca 2014 roku.

Chcesz szybciej dowiadywać się o nowych wydarzeniach i czytać najświeższe newsy? DOŁĄCZ DO NAS FACEBOKU. ZRÓB TO TERAZ >>

Komentarze naszych czytelników

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu

Dodaj komentarz

Nie przegap

RADOM aktualna pogoda

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Strona używa cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług oraz prowadzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Akceptuję, nie pokazuj więcej
Polityka prywatności Ochrona danych osobowych