Po mszy odbędzie się przemarsz pocztów sztandarowych pod pomnik Żołnierzy Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość. Na miejscu program artystyczny przedstawią uczniowie I LO im. Mikołaja Kopernika. Wieczorem, o godz. 17, w Resursie Obywatelskiej odbędzie się Apel Pamięci przygotowany przez uczniów I LO im. Mikołaja Kopernika i uczniów z Zespołu Szkół Samochodowych im rtm. Witolda Pileckiego, następnie wystąpienia historyków z Delegatury Instytutu Pamięci Narodowej w Radomiu dr Krzysztofa Busse i Marcina Sołtysiaka oraz projekcja filmu w reżyserii Adama Sikorskiego "Zagończyk".
To nie koniec radomskich obchodów Dnia Żołnierzy Wyklętych. Dziś (poniedziałek 3 marca) o godz. 17.00 w Miejskiej Bibliotece Publicznej odbędzie się pokaz filmu dokumentalnego w reż. Grzegorza Królikiewicza "A potem nazwali go bandytą". Film przedstawia postać Józefa Kurasia ps. "Ogień" - legendarnego dowódcy oddziału partyzanckiego z Podhala, jednego z najsłynniejszych żołnierzy wyklętych.
Kim byli żołnierze wyklęci?
Był to ruch partyzancki sprzeciwiający się sowietyzacji Polski po II wojnie światowej. Uczestnicy tego ruchu określani są jako „żołnierze wyklęci”, „żołnierze drugiej konspiracji” czy jako „żołnierze niezłomni”. W czasach PRL ogół jednostek antykomunistycznych określany był jako reakcyjne podziemie. Określenie „żołnierze wyklęci” powstało w 1993 – użyto go pierwszy raz w tytule wystawy Żołnierze Wyklęci – antykomunistyczne podziemie zbrojne po 1944 r., organizowanej przez Ligę Republikańską na Uniwersytecie Warszawskim. 1 marca obchodzony jest Dzień Żołnierzy Wyklętych, ponieważ tego dnia w 1951 roku wykonany został wyrok śmierci na kierownictwie IV Komendy Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”.
Chcesz szybciej dowiadywać się o nowych wydarzeniach i czytać najświeższe newsy? POLUB NAS NA FACEBOOKU. ZRÓB TO TERAZ >>