Środa 27 listopada
Waleriana, Wirgiliusza, Ody
RADOM aktualna pogoda

Radomianie uczcili pamięć żołnierzy wyklętych [ZDJĘCIA]

UM Radom, red. K.S. 2014-03-03 15:46:00

W Kościele Garnizonowym w Radomiu odprawiono mszę świętą za dusze żołnierzy wyklętych. Licealiści z I LO przygotowali przedstawienie pod pomnikiem Żołnierzy Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość związane z tematyką żołnierzy wyklętych. Kwiaty pod pomnikiem Żołnierzy Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość złożyli m.in. prezydent Andrzej Kosztowniak, samorządowcy i parlamentarzyści.

Foto: Bartosz Wiatrak

Po mszy odbędzie się przemarsz pocztów sztandarowych pod pomnik Żołnierzy Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość. Na miejscu program artystyczny przedstawią uczniowie I LO im. Mikołaja Kopernika. Wieczorem, o godz. 17, w Resursie Obywatelskiej odbędzie się Apel Pamięci przygotowany przez uczniów I LO im. Mikołaja Kopernika i uczniów z Zespołu Szkół Samochodowych im rtm. Witolda Pileckiego, następnie wystąpienia historyków z Delegatury Instytutu Pamięci Narodowej w Radomiu dr Krzysztofa Busse i Marcina Sołtysiaka oraz projekcja filmu w reżyserii Adama Sikorskiego "Zagończyk".
 
To nie koniec radomskich obchodów Dnia Żołnierzy Wyklętych. Dziś (poniedziałek 3 marca) o godz. 17.00 w Miejskiej Bibliotece Publicznej odbędzie się  pokaz filmu dokumentalnego w reż. Grzegorza Królikiewicza "A potem nazwali go bandytą". Film przedstawia postać Józefa Kurasia ps. "Ogień" - legendarnego dowódcy oddziału partyzanckiego z Podhala, jednego z najsłynniejszych żołnierzy wyklętych.

Kim byli żołnierze wyklęci?

Był to ruch partyzancki sprzeciwiający się sowietyzacji Polski po II wojnie światowej. Uczestnicy tego ruchu określani są jako „żołnierze wyklęci”, „żołnierze drugiej konspiracji” czy jako „żołnierze niezłomni”. W czasach PRL ogół jednostek antykomunistycznych określany był jako reakcyjne podziemie. Określenie „żołnierze wyklęci” powstało w 1993 – użyto go pierwszy raz w tytule wystawy Żołnierze Wyklęci – antykomunistyczne podziemie zbrojne po 1944 r., organizowanej przez Ligę Republikańską na Uniwersytecie Warszawskim. 1 marca obchodzony jest Dzień Żołnierzy Wyklętych, ponieważ tego dnia w 1951 roku wykonany został wyrok śmierci na kierownictwie IV Komendy Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”.
 

Chcesz szybciej dowiadywać się o nowych wydarzeniach i czytać najświeższe newsy? POLUB NAS NA FACEBOOKU. ZRÓB TO TERAZ >>

Komentarze naszych czytelników

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu

Dodaj komentarz

Nie przegap

RADOM aktualna pogoda

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Strona używa cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług oraz prowadzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Akceptuję, nie pokazuj więcej
Polityka prywatności Ochrona danych osobowych