Rejestracja polega na przeprowadzeniu krótkiego wywiadu, wypełnieniu formularza i pobraniu 4 ml krwi, na podstawie której określane są cechy zgodności antygenowej. Jeśli okaże się że kod genetyczny dawcy zgadza się z kodem chorego, wtedy jest możliwość dokonania przeszczepu.
- Rejestracja oznacza chęć podzielenia się cząstką siebie z osobą chorą na białaczkę, o ile okażemy się jej bliźniakiem genetycznym. W naszą akcję w Radomiu włączyło się około 30 wolontariuszy – prywatnie znajomych córki pani Justyny Wiązowskiej – 41 letniej radomianki, która choruje na nowotwór szpiku i oczekuje na przeszczep od dawcy niespokrewnionego – tłumaczy Oliwia Gissel z Fundacji DKMS Polska zajmującej się kojarzeniem potencjalnych dawców z potrzebującymi przeszczepu chorymi.
Pani Justyna uwielbia taniec, spacery i las. Jest też wiernym kibicem siatkówki. W 2010 roku postawiono jej diagnozę – nadpłytkowość samoistna. W maju 2014 roku choroba uległa transformacji w mielofibrozę, nowotwór szpiku, który uniemożliwił jej robienie rzeczy które tak kocha. Jedynym ratunkiem dla niej jest przeszczepienie szpiku.
Aby pomóc pani Justynie lub innym chorym wystarczy przyjść w niedzielę między godziną 12 a 18 do stoiska na I piętrze w Galerii Słonecznej i zarejestrować się jako potencjalny dawca szpiku.
Więcej informacji na temat działalności fundacji DKMS i możliwości rejestrowania się TUTAJ.
Chcesz szybciej dowiadywać się o nowych wydarzeniach i czytać najświeższe newsy? POLUB NAS NA FACEBOOKU. ZRÓB TO TERAZ >>