To wyjątkowe wyróżnienie, otrzymane przez Stowarzyszenie z naszego miasta, podkreśla również fakt, że w gronie laureatów radomianie byli jedynym przedstawicielem partnerstwa związanego tylko i wyłącznie z rozwojem obszarów wiejskich. Pozostałymi nagrodzonymi jednostkami zostały m.in. Aglomeracja Wałbrzyska, Stowarzyszenie Metropolia Poznań, Stowarzyszenie Szczecińskiego Obszaru Metropolitarnego, czy Partnerstwo Królewiecki Obszar Funkcjonalny.
Warto dodać, że celem realizowanego konkursu jest zidentyfikowanie i nagrodzenie najciekawszych przykładów praktycznie stosowanych metod i narzędzi współpracy samorządowej oraz współpracy jednostek samorządu z podmiotami z innych sektorów (organizacjami pozarządowymi, podmiotami gospodarczymi, jednostkami naukowo-badawczymi oraz instytucjami administracji publicznej). Współpraca może być realizowana w formie stowarzyszeń JST, związków komunalnych, lokalnych grup działania lub wszelkich porozumień o współpracy.
Partnerstwo Paprykowy Szlak – to sformalizowana inicjatywa, współtworzona przez LGD „Razem dla Radomki” z jednostkami samorządu terytorialnego, organizacjami rolniczymi, producentami, rolnikami, przedsiębiorcami, ośrodkami naukowymi czy org. pozarządowymi – mające na celu rozwój marki produktu tradycyjnego „Papryki Przytyckiej”, obejmującego jego wytwarzanie, promocję, sprzedaż i rozwój. Partnerstwo obejmuje podmioty działające na obszarze południowego Mazowsza, gminy: Jedlińsk, Przysucha, Przytyk, Wieniawa, Wolanów, Wyśmierzyce, Zakrzew; Starostwo Powiatowe w Radomiu, Związek Gmin Radomka, Mazowiecki Oddział Doradztwa Rolniczego – Oddział w Radomiu, Mazowiecką Izbę Rolniczą; producentów i rolników; org. pozarządowe związane z „paprykowym’ obszarem oraz Zrzeszenie Producentów Papryki Rzeczypospolitej Polskiej.
Najważniejszymi zadaniami zawartego w dniu 28 lipca 2011 r. porozumienia są: organizacja warsztatów, konferencji, seminariów tematycznie związanych z papryką i ze zrównoważonym rozwojem obszarów wiejskich, współpraca przy powołaniu Centrum Dystrybucji i Przetwórstwa Rolnego w Słowikowie, rejestrację produktu Papryka Przytycka jako Chronione Oznaczenie Geograficzne w Unii Europejskiej, przygotowanie i redagowanie strony www.paprykaprzytycka.eu, informowanie o możliwościach oraz pomoc w pozyskiwaniu i wykorzystywaniu środków unijnych na rozwój produktu tradycyjnego i wzrost potencjału producentów obszaru Paprykowego Szlaku.
Więcej informacji tutaj.
Najszybsze informacje z Radomia wprost na Twojego Facebooka:
KLIKNIJ I POLUB NAS TERAZ >>