- Podobnie było na początku poprzedniej unijnej perspektywy. Pierwsza umowa została wtedy podpisana przez Urząd Miejski dopiero w 2009 roku, czyli po trzech latach od rozpoczęcia kadencji samorządu - tłumaczy prezydent. Dodaje, że mimo niewielkiej liczby konkursów, w tej perspektywie już udało się pozyskać około 20 milionów złotych, m.in. na wdrożenie e-usług dla mieszkańców oraz na tzw. projekty miękkie, w tym rozwój usług opiekuńczych, czy doskonalenie zawodowe.
W tym roku, w kręgu zainteresowania Urzędu Miejskiego, jednostek gminy i spółek miejskich jest kilkadziesiąt konkursów. Prace nad poszczególnymi wnioskami są na różnym etapie zaawansowania.
- Będziemy zabiegać o pieniądze z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego, Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko oraz Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój. Największe projekty to m.in. rewitalizacja Miasta Kazimierzowskiego, a konkretnie przebudowa zespołu kamienic Deskurów oraz rozwój mobilności miejskiej, w tym zakup niskoemisyjnych autobusów i budowa ok. 8 km ścieżek rowerowych - wylicza wiceprezydent Jerzy Zawodnik.
Pozostałe projekty dotyczą m.in. wykorzystania odnawialnych źródeł energii, termomodernizacji, wymiany urządzeń grzewczych, modernizacji sieci wodno-kanalizacyjnej, poprawy wyposażenia i rozwoju e-usług w Radomskim Szpitalu Specjalistycznym. Jest też wiele projektów społecznych. Wiceprezydent Jerzy Zawodnik podkreśla, że miasto stara się pozyskać nie tylko pieniądze unijne, ale także fundusze krajowe, które mogłyby zostać przeznaczone na likwidację pieców węglowych oraz budowę ogrzewalni dla osób bezdomnych.
Prezydent Radosław Witkowski zwraca uwagę, że na liście inwestycji, które mogłyby zostać dofinansowane z funduszy unijnych nie ma na razie zadań drogowych. W odróżnieniu od perspektywy 2007-2013, miasta na prawach powiatu w województwie mazowieckim są wyłączone z możliwości ubiegania się pieniądze na ten cel. To efekt wysokich wskaźników ekonomicznych Warszawy i zaliczenia regionu do grupy mocniej rozwiniętych.
- Bardzo duże nadzieje wiążemy jednak z decyzją w sprawie statystycznego wydzielenia Warszawy z województwa mazowieckiego. Nowy podział statystyczny zacznie obowiązywać z początkiem 2018 roku, a obecna unijna perspektywa potrwa do 2020 roku. Wystąpiłem do pani premier Beaty Szydło z prośbą o podjęcie wszelkich możliwych starań, abyśmy już w tym okresie 2018 - 2020 mieli możliwość ubiegania się o pieniądze, które na razie są dla nas niedostępne. To szansa na znalezienie źródła finansowania przebudowy ulicy Wojska Polskiego. Potrzeba w tej sprawie dużo determinacji i dobrej woli parlamentarzystów Prawa i Sprawiedliwości - podkreśla prezydent.
Najszybsze informacje z Radomia wprost na Twojego Facebooka:
KLIKNIJ I POLUB NAS TERAZ >>