Jeszcze w grudniu Ministerstwo Środowiska zamierza podpisać z konsorcjum czterech wykonawców (Instytut Ochrony Środowiska, Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej, Instytut Ekologii Terenów Uprzemysłowionych i spółka Arcadis) umowę na opracowanie planów adaptacji do zmian klimatu w miastach powyżej 100 tysięcy mieszkańców.
Jak podkreślają urzędnicy resortu, takiego projektu jeszcze w Polsce nie było. Ma on określić podatność uczestniczących w tym przedsięwzięciu miast na zmiany klimatu, w każdym przypadku indywidualnie zdiagnozować największe problemy, zaplanować działania na szczeblu lokalnym i wskazać źródła ich finansowania, a także podnieść świadomość dotyczącą potrzeb adaptacji na poziomie lokalnym.
Radom jest jednym z pierwszych miast w Polsce, które zajmie się kompleksowo problemem spowolnienia spływu wód deszczowych jako przystosowanie do zmian klimatu.
Marcin Grądzki z departamentu zrównoważonego rozwoju w ministerstwie środowiska wymienia Radom w gronie liderów zmian: - Miasta robią bardzo dużo, tylko nie nazywają tego adaptacją do zmian klimatu. Duże projekty związane z adaptacją do zmian klimatu prowadzone są już w Warszawie, Łodzi, Bydgoszczy, Radomiu oraz Katowicach.
Projekt zatytułowany „Adaptacja do zmian klimatu poprzez zrównoważoną gospodarkę wodną w przestrzeni miejskiej Radomia” to jedyny tego typu w Polsce i jeden z dwóch w Europie projektów docenionych i dofinansowanych przez Komisję Europejską w ramach programu LIFE.
Najogólniej rzecz biorąc radomski projekt polega na zwiększeniu odporności miasta na zmiany klimatu, w tym przede wszystkim przeciwdziałanie podtopieniom oraz skutkom susz. Realizacja programu ruszyła w kwietniu tego roku. Projekt uzyskał dofinansowanie z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Partnerami miasta są: Wodociągi Miejskie, Uniwersytet Łódzki oraz warszawska firma - FPP Enviro.
- To innowacyjne i unikatowe przedsięwzięcie. Chodzi o to, by w okresie wzmożonych opadów gromadzić nadmiar wody, a w okresie suszy wykorzystywać zgromadzone zapasy – tłumaczy wiceprezydent Jerzy Zawodnik.
W planach jest m.in. oczyszczenie zalewu na Borkach, przywrócenie naturalnego biegu Mlecznej w miejscu, w którym powstaje Park Kulturowy oraz budowa zbiornika retencyjnego na Potoku Północnym. W ramach projektu planowana jest także budowa na terenie miasta około 20 mniejszych zbiorników i niecek chłonnych, których zadaniem będzie gromadzenie wód opadowych w pobliżu miejsc zagrożonych lokalnymi podtopieniami. W ich okolicach będą tworzone mikrosiedliska m.in. płazów, ważek i ptaków.
Projekt zakłada także monitoring efektów. Będą m.in. prowadzone badania jakości wody, a także ankiety wśród mieszkańców na temat poprawy jakości życia. Powstała już strona internetowa, a w planie jest też wydanie materiałów informacyjnych i promocyjnych, realizacja filmu promocyjnego i coroczna organizacja konkursu plastycznego dla szkół. Wartość projektu to ponad 5,8 mln euro. 80% kosztów pokryje Komisja Europejska oraz Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Całość ma zostać zrealizowana do końca 2020 roku.
Najszybsze informacje z Radomia wprost na Twojego Facebooka:
KLIKNIJ I POLUB NAS TERAZ >>