Oficjalnie na Łotwie mieszka ok. 50 tysięcy Polaków (w Rydze ok. 10-12 tys.) i jak mówi Krystyna Barkowska, odpowiedzialna za kulturę i promocję w Ambasadzie Polski w Rydze, nie można mówić o braku przychylności społeczności łotewskiej. – Polska jest odbierana bardzo pozytywnie, szczególnie w kontekście wykorzystywania funduszy unijnych czy inwestycji drogowych. Coraz więcej Łotyszy jeździ do Polski, także Polacy coraz chętniej odwiedzają Rygę. W zeszłym roku odwiedziło nas około 40 tysięcy osób – wyjaśnia Barkowska. – Wierzę, że połączenie lotnicze między naszymi miastami przyczyni się do umocnienia więzi oraz pomoże wielu przedsiębiorcom – dodaje.
W to, że regularne rejsy linii Air Baltic na trasie Radom-Ryga przyczynią się do nawiązania stałej współpracy wierzy także Ewa Dębska, ambasador Polski w Rydze. – Mam nadzieję, że oferta gospodarczo-turystyczna okaże się interesująca, a biznesmani będą zainteresowani współpracą już po pierwszej wymianie doświadczeń. Jesteśmy postrzegani jako bardzo małe państwo, ale chętnie nawiązujemy współpracę z małymi i średnimi przedsiębiorstwami. Ponadto, Łotysze bardzo interesują się kulturą – powiedziała ambasador po spotkaniu w Rydze z prezydentem Radomia Radosławem Witkowskim. – Jesteśmy zainteresowani współpracą, po drugiej stronie także mamy partnerów. Linie Air Baltic pozwolą nam na wymianę mieszkańców – powiedział prezydent.
Podczas oficjalnego spotkania za zamkniętymi drzwiami, prezydent Radomia wraz z ambasador w Rydze omówili zakres współpracy kulturalnej, która dotyczy m.in. wymiany młodzieży polsko-łotewskiej, Radomskiej Orkiestry Kameralnej czy oferty Mazowieckiego Centrum Sztuki Współczesnej „Elektrownia”.
Łotwa. Biznesowe Eldorado dla Radomia?
Najszybsze informacje z Radomia wprost na Twojego Facebooka:
KLIKNIJ I POLUB NAS TERAZ >>