Na projekt ten miastu w ubiegłym roku przyznany został grant w kwocie 20 tysięcy złotych, jako wygrana w konkursie „Pozytywnie otwarci” organizowanym pod patronatem Krajowego Centrum ds. AIDS, Urzędu Miasta Stołecznego Warszawy i Wojewody Mazowieckiego. Radom jest jednym z tylko dwóch miast, które znalazły się w gronie 11 laureatów.
- Ogromnie się cieszę, że Radom coraz częściej jest dostrzegany i bardzo dobrze oceniany na krajowych forach. Zmiana wizerunku miasta to wspaniała, dodatkowa nagroda za naszą pracę – mówi wiceprezydent Anna Kwiecień, która pod koniec ubiegłego roku odebrała dla miasta nagrodę podczas 22 konferencji poświęconej problemom AIDS.
Projekt „Radom otwarty na problem HIV” jest realizowany przez Radomski Szpital Specjalistyczny im. dr Tytusa Chałubińskiego, a jego bezpośrednim koordynatorem jest dr Grzegorz Stolarek – ordynator oddziału chorób zakaźnych. Potrwa do końca września.
Zgodnie z założeniem, objął 30 osób seropozytywnych, które tworzą grupę wsparcia, mającą na celu dzielenie się doświadczeniami i wzajemne wspieranie się emocjonalne, pokonywanie bezradności wobec problemu własnej choroby, budowanie siły, nadziei i poczucia własnej wartości. Wymieniane są użyteczne informacje, oraz poszukiwane wspólnymi siłami optymalne rozwiązania problemów związanych z chorobą.
Organizowane też są prelekcje motywujące do przeprowadzenia badań i korzystania z pomocy specjalistycznych placówek. Prowadzone są działania informacyjno-edukacyjne oraz udostępniane materiały na ten temat.
W ramach projektu zaplanowane są też indywidualne spotkania z psychologiem poszczególnych uczestników, mające formę konsultacji psychologicznych. Jest to wsparcie w postaci jednorazowych lub kilkakrotnych spotkań, w zależności od potrzeby. Konsultacje te zapewniają doraźną pomoc psychologiczną osobom potrzebującym lepszego zrozumienia ich trudnej sytuacji życiowej, w której się znalazły.
W ramach projektu funkcjonuje utworzona strona internetowa http://pozytywnieotwarci.radom.pl, na której można znaleźć wszelkie informacje o projekcie. Strona jest aktualizowana na bieżąco, do zakończenia projektu.
- Dla wielu osób seropozytywnych największym problemem jest samotność. Dzięki temu projektowi 30 zakażonych HIV mieszkańców Radomia i okolic będzie miało szansę poznać ludzi, którzy mają takie same lub podobne trudności, wymienić się doświadczeniami i nawiązać trwałe kontakty. A poza tym oczywiście porozmawiać z lekarzami o najwłaściwszej dla nich terapii. Bardzo się cieszę, że mogliśmy się do tego przyczynić – powiedział Paweł Mierzejewski, koordynator programu Pozytywnie Otwarci.
Chcesz szybciej dowiadywać się o nowych wydarzeniach i czytać najświeższe newsy? POLUB NAS NA FACEBOOKU. ZRÓB TO TERAZ >>
Radom pozytywnie otwarty
Od kilku tygodni w Radomiu realizowany jest projekt „Radom otwarty na problem HIV”, którego celem jest aktywizacja i edukacja oraz promowanie odpowiedzialnego stylu życia wśród osób seropozytywnych jako istotny element zapobiegania rozprzestrzenianiu się HIV.
Komentarze naszych czytelników
Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu