Powodzenie całego przedsięwzięcia zależy od tego, jak system jest wypełniany treścią w szkołach, na ile użytkownicy potrafią wykorzystać możliwości, jakie on stwarza. To kolejne cykliczne spotkanie informacyjno-szkoleniowe z użytkownikami Zintegrowanego Systemu Zarządzania Oświatą. Podobne spotkania służące wymianie doświadczeń odbywały się w ubiegłym roku, a ich prelegentami merytorycznymi, podobnie jak i tym razem, byli przedstawiciele firm odpowiedzialnych za system.
Podczas konferencji z udziałem wiceprezydenta Karola Semika, odpowiedzialnego za oświatę w mieście, dyrektorki wydziału edukacji Renaty Słoniewskiej-Sety oraz koordynatora elektronicznego sytemu zarządzania oświatą Mariusza Krawczyka omawiane były zagadnienia związane z elektronicznym dziennikiem, elektronicznym sekretariatem, świadectwami. Kluczowe elementy systemu omawiane były z uwzględnieniem konkretnych grup użytkowników, czyli osób, które mają z nim do czynienia na bieżąco, jak administratorzy, pracownicy sekretariatu, dyrektorzy, nauczyciele, rodzice i uczniowie.
W spotkaniu, w którym udział wzięło około 250 osób, uczestniczyli dyrektorzy placówek oświatowych, nauczyciele, przedstawiciele rad rodziców oraz parlamentu młodzieży. System obejmuje prawie sto placówek oświatowych, które zatrudniają blisko 4,5 tysiąca nauczycieli i do których uczęszcza blisko 40 tysięcy dzieci i młodzieży. Jeśli uwzględnić rodziców, którzy będą mogli korzystać z systemu – to otrzymujemy sięgającą 100 tysięcy liczbę osób, które mają z nim do czynienia.
Radom jest pierwszym miastem w Polsce, które wprowadziło zintegrowany system zarządzania oświatą na taką skalę – we wszystkich publicznych jednostkach oświatowych w mieście. Co więcej, system pozwala na objęcie nim także placówek niepublicznych, które również dotowane są z budżetu publicznego. Wymaga to jednak decyzji Rady Miejskiej.
W ramach systemu funkcjonuje m.in. dziennik elektroniczny, pozwalający na wgląd rodziców w postępy dziecka w nauce i kontrolę jego obecności w szkole. W sposób elektroniczny prowadzone są arkusze organizacyjne w szkołach i liczone są godziny pracy nauczycieli. Szkolne księgowe prowadzą w placówkach elektroniczną księgowość, pozwalającą na wgląd w finanse oświaty i strukturę zatrudnienia z poziomu Wydziału Budżetu i Wydziału Edukacji.
Od wiosny normą stanie się elektroniczny nabór do przedszkoli i szkół. Oprócz odpowiedniego oprogramowania, miasto wyposażyło placówki oświatowe w 200 komputerów stacjonarnych i 100 urządzeń wielofunkcyjnych.
Oprogramowanie zapewniające obsługę zintegrowanego systemu zarządzania oświatą na terenie Gminy Miasta Radomia dostarczyło konsorcjum firm Vulcan (Wrocław) i Librus (Katowice), które wygrało ogłoszony przez gminę przetarg, oferując za swoje usługi za kwotę około 4,1 mln. Projekt jest współfinansowany przez UE ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2007-2013.
Najszybsze informacje z Radomia wprost na Twojego Facebooka:
KLIKNIJ I POLUB NAS TERAZ >>