W ramach konferencji z cyklu ''Samorząd a wychowanie'' wykład pt. ''Dzieci drugiej kategorii? Prawo do życia przed narodzeniem dla dzieci z zespołem Downa'' wygłosiła Kaja Godek z Fundacji Pro-prawo do życia. Drugie wystąpienie wygłosił profesor dr hab.n.med. Andrzej Kochański. Dotyczyło ono prespektywy terapeutycznej u osób z zespołem Downa. O tym jak trafić do serca i umysłu dziecka z niepełnosprawnością intelektualną opowiadała Barbara Szostak - dyrektor Zespołu Społecznych Szkół Specjalnych'' Dać Szansę ''STO w Warszawie. Po przerwie odbył się panel dyskusyjny na temat sytuacji życiowej osób z zespołem Downa i ich rodzin.
Organizatorem konferencji był Wydział Edukacji, Sportu i Turystyki Urzędu Miejskiego w Radomiu we współpracy ze Stowarzyszeniem Rodzin i Przyjaciół Osób z Zespołem Downa „Nasze Dzieci”, Radomskim Ośrodkiem Doskonalenia Nauczycieli, Zespołem Szkół nr 2 w Radomiu.
Zespół Downa jest odmiennością genetyczną, która występuje we wszystkich krajach, u ludzi różnych ras, bez względu na płeć, wiek, wykształcenie, pochodzenie oraz na status ekonomiczny.
Choć dziś stan wiedzy na ten temat jest duży, nadal nieznane są przyczyny jej powstawania.Zespół Downa (trisomia 21 chromosomu) to uszkodzenie genetyczne, w wyniku którego nowo powstałe komórki mają jeden nadprogramowy chromosom (47 zamiast 46 chromosomów). Ludzi z zespołem Downa charakteryzuje niski wzrost i krępa budowa ciała. Obecność dodatkowego chromosomu powoduje opóźniony rozwój psychoruchowy oraz zaburzenia rozwoju mowy, a czasami także współwystępowanie wad serca i niedosłuchu.
Występująca w zespole Downa ogólna wiotkość mięśni powoduje spowolnienie rozwoju fizycznego oraz jego nieharmonijność. Stopień upośledzenia umysłowego osób z zespołem Downa jest różny. Zależy od indywidualnych predyspozycji, jak i czynników środowiskowych. Problemy zdrowotne i edukacyjne, które występują u dzieci z zespołem Downa mogą być korygowane w procesie kompleksowej rehabilitacji przy zapewnieniu poczucia bezpieczeństwa emocjonalnego i akceptacji. Dziecko ma wtedy szansę na pełny rozwój swoich możliwości, umiejętności i zdolności.
Dziecko z zespołem Downa często bywa nieprzeciętną osobowością. Jest radosne, uczuciowe, otwarte, z ogromnym poczuciem humoru, a przy tym śmiałe a nawet „przebojowe”. Zdaniem amerykańskiej terapeutki Marilyn Trainer dziecko z zespołem Downa „ma zwykle talent wydobywania z ludzi tego, co najlepsze. Rodzice, którzy uznali, że nigdy w życiu już się nie uśmiechną, mogą nagle odkryć, że życie skupia się wokół ich dziecka w radosny sposób, o czym nawet nie śmieli marzyć w momencie, gdy ich dziecko przyszło na świat.''
Nadal na radomskim deptaku można oglądać wystawę zdjęć przygotowaną w ramach kampanii ''Odczarować Zespół Downa''. Na fotografiach znane osoby zaprezentowały się z najmłodszymi radomianami zmagającymi się ze wspomniana chorobą.
- Jesteśmy przekonani, że wystawa pt: „Odczarować zespół Downa” sprawi, że w Waszych sercach zagości radość, a na twarzach pojawi się uśmiech. Jeśli ciepło pomyślicie o ludziach z trisomią 21, osiągniemy nasz cel, którym jest odczarowanie Zespołu Downa – zachęcają organizatorzy.
Wystawa powstała we współpracy Stowarzyszenia Rodziców i Przyjaciół Osób z Zespołem Downa „Nasze Dzieci” z Radomskim Towarzystwem Fotograficznym i Klubem Środowisk Twórczych „Łaźnia”.