Wtorek 26 listopada
Delfiny, Lechosława, Konrada
RADOM aktualna pogoda

Radom - miasto z wyrokiem. Tak było, jest i...

dm, portalsamorzadowy.pl 2016-06-22 14:07:00

• Z okazji 40. rocznicy Radomskiego Czerwca, prezes Radomskiego Towarzystwa Naukowego wystosował list otwarty do Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej.

• Jak stwierdza, miasto zostało ukarane przez władzę ludową wstrzymaniem inwestycji, a powstała wówczas luka cywilizacyjna jest do dzisiaj barierą rozwoju Radomia.

• Postuluje też o przywrócenie Radomiowi statusu miasta wojewódzkiego.

Wizytówką Radomia są słynne pokazy Air Show. To jednak za mało, by dogonić konkurencyjne ośrodki

W związku ze zbliżającą się 40. rocznicą Radomskiego Czerwca 76' - Marcin Kępa, prezes Radomskiego Towarzystwa Naukowego, wystosował list otwarty do Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy. Jak stwierdził, po wydarzeniach roku 1976 Radom stał się „miastem z wyrokiem”.

- Był to bezprecedensowy przypadek represjonowania nie tylko osób uczestniczących w zajściach, ale miasta jako całości. Odwet polegał na wstrzymaniu inwestycji publicznych, którymi w latach 80. cieszyć się mogły ośrodki bardziej gorliwe w „utrwalaniu władzy ludowej”. Powstała wówczas luka cywilizacyjna jest do dzisiaj barierą rozwoju Radomia – ocenia Marcin Kępa.

Kliknij w początek listu, aby przeczytać cały:

Jak wylicza, Radom „pozostaje największym w kraju samodzielnym ośrodkiem posiadającym tylko jedną publiczną wyższą uczelnię, największym samodzielnym ośrodkiem nieposiadającym filharmonii.”. Zdaniem autora listu, niedostateczne wyposażenie w infrastrukturę społeczną skutkuje niedoborem wykwalifikowanych kadr, odpływem zdolnej młodzieży i ponad 20-procentowym bezrobociem.

- W tym kontekście padające w ostatnim czasie zapewnienia przedstawicieli organów administracji publicznej, jakoby Radom był dynamicznie rozwijającym się miastem, wpisują się w tradycję arogancji władzy w stosunku do radomian – stwierdza prezes Kępa.

O polemice między politykami PiS, a marszałkiem Struzikiem - w sprawie Radomia - czytaj tutaj.

Jego zdaniem porównanie Radomia z porównywalnymi ośrodkami – Kielcami, Częstochową, Opolem, Rzeszowem, czy Toruniem prowadzi do wniosku, że Radom dzieli „przepaść nawet od ośrodków o umiarkowanym tempie rozwoju”.

- Przełamanie kryzysu w Radomiu nie wydaje się być możliwe bez radykalnej interwencji z poziomu centralnego. Tymczasem mimo narastającej dysproporcji, wsparcie dla Radomia jest bez porównania mniejsze niż dla ośrodków konkurencyjnych – czytamy w skierowanym do prezydenta RP liście.

Jak stwierdza Marcin Kępa: „największą przeszkodą w rozwoju Radomia jest zaniżenie jego rangi w strukturze przestrzennej kraju”. Przypomina też, że obok Częstochowy to właśnie Radom jest największym miastem pozbawionym statusu stolicy województwa, a tymczasem – jak stwierdza – „w polskich uwarunkowaniach status wojewódzki to koncesja na rozwój”.

- Obowiązujący układ jest nie tylko nieefektywny – jest niesprawiedliwy. Po kolejnych kilkunastu latach degradacji naszego miasta, oczekujemy korekty ustroju terytorialnego. Czy będzie to prosty podział województwa mazowieckiego, czy też włączenie okręgu Radomia do województwa świętokrzyskiego – jest sprawą do dyskusji. Zasadniczym celem jest odzyskanie przez Radom statusu miasta wojewódzkiego – stwierdza prezes Radomskiego Towarzystwa Naukowego.

Najszybsze informacje z Radomia wprost na Twojego Facebooka:
KLIKNIJ I POLUB NAS TERAZ >>

Komentarze naszych czytelników

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu

Dodaj komentarz

Nie przegap

RADOM aktualna pogoda

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Strona używa cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług oraz prowadzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Akceptuję, nie pokazuj więcej
Polityka prywatności Ochrona danych osobowych