Za przyniesione surowce organizatorzy wręczali kupony na loterię i na sadzonki roślin ozdobnych lub ziół w ramach akcji „Kwiatki za odpadki”.
W loterii szczęśliwcy wygrywali m.in. sprzęt AGD i rowery. - Surowce wtórne przynosili dziś głównie dorośli, to jak się okazuje najczęściej robili to pod wpływem namowy własnych dzieci. To oznacza, że nasza edukacja przynosi efekty - cieszy się prezes Radkomu Marian Kozera.
Festyn poprzedziło forum ekologiczne w Resursie. – Jest ono podsumowaniem całorocznej pracy, jaką prowadzimy ze szkołami w ramach konkursu "Szkoła przyjazna środowisku", który polega na zbieraniu surowców wtórnych. Dzieci i młodzież zbierają je od października do kwietnia - wyjaśnia prezes Kozera.
Każda ze szkół, która zgłosi się do konkursu, wyposażana jest w gniazda recyklingowe, czyli pojemniki przeznaczone do zbierania konkretnych surowców. Radkom regularnie je odbiera.
W tym roku szkolnym pierwsze miejsce w konkursie zajął Zespół Szkół Integracyjnych nr 14 przy ul. Wierzbickiej. W sumie szkoły zebrały ponad 70 ton surowców różnego rodzaju, a w zbiórce wzięło udział około tysiąca dzieciaków. Przy okazji, w szkołach zaangażowanych w projekt, Radkom prowadzi prelekcje i warsztaty edukacyjne, a także organizuje zwiedzanie zakładu.
Najlepsze szkoły otrzymały nagrody pieniężne i kosze pełne słodyczy. Ich uczniowie przebrali się w kolorowe, fantazyjne stroje stworzone z siatek, worków czy nakrętek od słoików i w kolorowym korowodzie przeszły przez centrum miasta..
Jak zaznaczył prezydent Radosław Witkowski, to ważne, żebyśmy promowali zachowania, które są neutralne i dobre dla środowiska. – Sama nazwa pikniku „Radom - czyste miasto” pokazuje, że musimy dbać o to, żeby nasz kochany Radom był czysty i jak najbardziej przyjazny dla mieszkańców, czyli dla nas samych – mówił prezydent otwierając festyn.
Jest on organizowany przez Radkom przy wsparciu Wydziału Ochrony Środowiska i Rolnictwa w Urzędzie Miejskim w Radomiu. Jego celem jest kształtowanie postaw ekologicznych dzieci, młodzieży i dorosłych.
Nowością tegorocznej edycji był ekobazar - miejsce, gdzie można było zostawić używane, ale wciąż sprawne przedmioty: artykuły gospodarstwa domowego, zabawki, artykuły sportowe, książki, płyty, komiksy i różnorakie drobiazgi, torby, czasopisma. Rzeczy te mogą jeszcze przydać się komuś innemu. Każdy, kto wśród nich znalazł coś przydatnego dla siebie, mógł to wziąć całkowicie nieodpłatnie.
Festynowi towarzyszyły liczne stoiska i pokazy. Młodzi piłkarze MSPN Radomiak dali pokaz treningu oraz organizowali konkursy m.in. w celności strzału. Nagrodą były m.in. bilety na mecz Radomiak, klubowe kubki i inne gadżety. Dużą popularnością cieszyły się też pokazy mody i sprawności klas mundurowych uczniów szkół ZDZ.
- Już teraz zapraszam za rok, a wszystkie radomskie szkoły od października do udziały w kolejnym konkursie „Szkoła przyjazna środowisku” – mówił prezes Radkomu Marian Kozera.