Wnioski dotyczą uchylenia trzech uchwał. Pierwszy zaskarża Regulamin utrzymania czystości i porządku na terenie Gminy Miasta Radomia, drugi dotyczący metody ustalenia opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi oraz stawki opłaty na terenie Gminy Miasta Radomia, trzeci natomiast terminu uiszczania opłat.
- Te uchwały to naruszenie ducha ustawy, dlatego je zaskarżamy. Co się tyczy stawki, skoro podczas konsultacji podana była kwota 12.50 w przypadku śmieci posegregowanych, to dlaczego potem została podana kwota 13,50? Przecież to jest niepoważne! Na co jeszcze ta złotówka, na wszelki wypadek? Radom to miasto bezrobocia, tu się liczy każdy grosz! - oburza się Zenon Krawczyk, przewodniczący klubu SLD. - Podczas posiedzenia trzech komisji, gospodarki, ochrony środowiska i budżetowej wraz z krakowską firmą, która została zatrudniona celem dokonania obliczeń stawek, ustalono, że koszty odbioru śmieci i ich utylizacji dzielą się po połowie. Natomiast w zestawieniu kosztów, jaki przedstawiła gmina, roczne koszty transportu odpadów zostały określone na kwotę 10 542 178 milnionów na rok, natomiast koszty unieszkodliwiania określono na 17 547 281 milionów na rok. Daje to pawie o 70% więcej niż wynikało z wyliczeń firmy doradczej. Skąd te wyliczenia? Na co pójdzie w takim razie te 70%? - zastanawia się radny.
- Kolejna kwestia to stawka. Do tej pory średnia stawka za śmieci wynosiła 7,50. Tu także uwzględniona była segregacja śmieci, może nie na 7 frakcji, ale podstawowa tak. Gmina przedstawiła natomiast kwotę 13.50. To prawie dwa razy więcej i jest to bezzasadne. Zostały tu przedstawione kalkulacje własne – wyjaśnia Krawczyk.
Trzeci wniosek dotyczy zaskarżenia uchwału na temat terminu wnoszenia przez mieszkańców opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi, który wyznaczony został przed wykonaniem usługi odbioru odpadów. - Opłaty za usługi najczęściej wnosi się po ich wykonaniu. Można wtedy stwierdzić czy usługa została wykonana zgodnie z ustaleniami i czy wykonana została terminowo. Natomiast w uchwale zawarty jest zapis, że opłata za gospodarowanie odpadami komunalnymi płatna jest w terminie do 15 dnia danego miesiąca. Z tego zapisu wynika, że mieszkańcy muszą zapłacić za coś, co jeszcze nie zostało wykonane i nie wiadomo czy będzie wykonane. Jest to sprzeczne z zasadami Państwa prawa tym bardziej, że w żadnej z uchwał Gminy Miasta Radomia związanych z gospodarowaniem odpadami komunalnymi nie ma zapisów o sankcjach za niewłaściwe wykonanie lub nie zrealizowanie przez Gminę usługi w tym zakresie – podkreśla radny.
Od 1 lipca 2013 r. zmienią się w Radomiu ceny opłat za wywóz śmieci. Mieszkańcy zapłacą wówczas 13,50 zł od osoby za odpady segregowane i 17,55 zł za niesegregowane.