Czwartek 28 listopada
Zdzisława, Lesława, Go¶cierada
RADOM aktualna pogoda

PSL: GMO, ogródki działkowe i reorganizacja sądów rejonowych

Mieczysław Kaca 2013-02-04 21:04:00

PSL w Radomiu i regionie, a szczególnie poseł Mirosław Maliszewski, współdziałający od dłuższego czasu dość konsekwentnie  z prezesem miejskiej organizacji  w Radomiu, Jerzym Grosickim oraz inicjatywnymi  prezesami z innych powiatów, np. Bogusławą Jaworską ze Zwolenia  w sprawie Sądów Rejonowych oraz przedstawicielami innych organizacji, pilnują dość konsekwentnie pewnych tematów. Chodzi na przykład o Pracownicze Ogródki Działkowe po decyzji Trybunału Konstytucyjnego w sprawie zaskarżonej ustawy i reorganizację Sądów Rejonowych. Na poniedziałkowej  konferencji prasowej (4 luty) pojawił się trzeci temat – zakaz uprawy w Polsce roślin genetycznie modyfikowanych. W tym przypadku  Stronnictwu będzie stosunkowo najłatwiej dogadać się z koalicyjną  PO w parlamencie i rządzie.

Wszystkie trzy tematy są  same w sobie ważkie i żeby zapewnić  internautom  lepsze rozeznanie o co chodzi, wymagają odrębnego potraktowania. I tak do nich podejdziemy, rozpoczynając od reorganizacji Sądów Rejonowych.

Sądów Rejonowych w Lipsku, Szydłowcu i Zwoleniu już nie ma! Czy na stałe? Przypomnijmy, że rozporządzeniem  ministra sprawiedliwości, Jarosława Gowina, z dniem 1 stycznia 2013 roku, 79 najmniejszych  Sądów Rejonowych w kraju zostało przekształconych w wydziały zamiejscowe sąsiednich sądów. W Radomskiem na skutek wejścia w życie tego rozporządzenia  przekształca się w wydziały zamiejscowe  sądy rejonowe w Lipsku, Szydłowcu i Zwoleniu.

- Rozporządzenie  mogło wejść w  życie  także z powodu  nieudanej próby przyjęcia przez Komisję  Sprawiedliwości i Praw Człowieka projektu obywatelskiego ustawy, która proponowała inne rozwiązanie. Nieudanej w głosowaniu  na skutek dziwnej nieobecności  kilku posłów z klubu parlamentarnego  PiS. Zabrakło większości i prace nad tym projektem  zostały zawieszone – mówił poseł Mirosław Maliszewski. Dużo będzie zależało od tego, czy komisja  ta odwiesi prace nad projektem, czy też nie.  Dodał jednak, że  na wniosek komisji ustawodawczej,  Biuro Analiz Sejmowych, zleciło  konstytucjonaliście prof. Bogusławowi Banaszakowi opracowanie ekspertyzy, która miała odpowiedzieć na pytanie, czy likwidacja 79 sądów  decyzją administracyjną  ministra jest zgodna z  Konstytucją RP. Ekspertyza ta jest  dla rozporządzenia ministra Gowina  druzgocąca. Opinia eksperta dowodzi – argumentował poseł Mirosław Maliszewski,  że reforma sądów może być przeprowadzona tylko za pomocą ustawy, więc minister sprawiedliwości nie może jej wprowadzać „tylnymi drzwiami”, drogą rozporządzenia. Decydujący może sie okazać jednak wyrok Trybunału Konstytucyjnego.

Uczestnicząca w konferencji burmistrz Zwolenia, Bogusława Jaworska  przedstawiła relacje ze spotkania   w Sejmie 22 stycznia. Na zaproszenie wicemarszałka, Eugeniusza Grzeszczaka  i przew. Klubu Parlamentarnego PSL, Jana Burego  przybyli na ul.  Wiejską przedstawicieli 79 samorządów z miejscowości, w których miały siedziby zlikwidowane sądy rejonowe. W konferencji uczestniczył również poseł Ryszard Kalisz, przewodniczący Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka. Byli również przedstawiciele Rady Sądowniczej i wielu sędziów.  Poinformowali nas, że ponad 230 sędziów złożyło odwołania do Sąd Najwyższego nie zgadzając się z przeniesieniem, a około 80. złożyło wniosek o przejście w stan spoczynku. Pani burmistrz przypomniała, że w trakcie dyskusji nad projektem likwidacji  Sądów Rejonowych, minister Gowin zapewniał, że chodzi o usprawnienia i oszczędności, a dowiedzieliśmy się, że w miejsce prezesów zlikwidowanych  sądów rejonowych, utworzono stanowiska dyrektorów ich wydziałów zamiejscowych, wcale niewiele mniej płatne.  Obecni na spotkaniu starostowie mówili, że chodzi faktycznie o ukrócenie samorządności powiatów, aby w przyszłości łatwiej  było te małe powiaty zlikwidować. Po przecież, sądy rejonowe, siedziby prokuratur i komend policji  i PSP tworzono w  powiatach  po to, aby ich stabilizować, wzmacniać. Stanowisko starostów jest takie, że nie przekażą sądom, które wchłonęły  swych poprzedników, majątku,  który po 1998 roku  tworzyły i wzbogacały ogromnym wysiłkiem finansowym i organizacyjnym.  Jest to wymowna forma protestu samorządowców z powiatów. Co się stało i w jaki sposób na posiedzeniu Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka, już wiecie. Samorządowcy pojechali do Sejmu żeby przyczynić sie do przywrócenia stanu sprzed 31 grudnia 2012 roku. Nie wszystko przecież sie rozstrzygnęło. Jest projekt obywatelski, jest zaskarżane rozporządzenie  ministra Gowina w Trybunale Konstytucyjnym. – Wyjeżdżaliśmy ze spotkania  Warszawie w przekonaniu, że przegraliśmy małą bitwę,  lecz wojna o sądy rejonowe będzie wygrana.

Burmistrz Bogusława Jaworska zapytana, co się dzieje w zlikwidowanych sądach twierdzi, że pracowników służb księgowo – finansowych z Lipska i Zwolenia przeniesiono już do Kozienic dokąd dojeżdżają, pokonując  codziennie duże odległości. Podobnie jest chyba w Szydłowcu.

Komentarze naszych czytelników

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu

Dodaj komentarz

Nie przegap

RADOM aktualna pogoda

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Strona używa cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług oraz prowadzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Akceptuję, nie pokazuj więcej
Polityka prywatności Ochrona danych osobowych