- Obecna nawierzchnia placu ma już prawie 30 lat i nigdy nie była remontowana. Trzeba ten teren, położony w centrum miasta, wreszcie uporządkować. Będzie to remont mający przede wszystkim poprawić estetykę i funkcjonalność placu. W dalszych planach jest też szerszy zakres prac, ale najpierw musi powstać miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego - mówi wiceprezydent Konrad Frysztak.
Koncepcja remontu Placu Jagiellońskiego została opracowana przez Miejską Pracownię Urbanistyczną we współpracy z Wydziałem Inwestycji Urzędu Miejskiego oraz Miejskim Zarządem Dróg i Komunikacji. Planowana jest przede wszystkim wymiana nawierzchni placu, która będzie wykonana z dużych betonowych płyt, uporządkowanie zieleni oraz urządzenie miejsc do wypoczynku.
- Uwzględniliśmy też szereg propozycji zgłoszonych przez mieszkańców podczas niedawnych konsultacji. Alejki będą miały nawierzchnię z płyt zamiast kostki brukowej, powstanie większe niż początkowo planowaliśmy oczko wodne z ozdobną fontanną, a od strony ulicy Struga zostanie wybudowana pochylnia dla osób niepełnosprawnych. Będzie też więcej ławek, w tym ławki wyposażone w gniazda do ładowania smartfonów lub tabletów, a także tzw. parklety, czyli wysepki, które tworzą miejsca siedzące oraz rośliny. Na wniosek mieszkańców pozostawimy też więcej spośród istniejących drzew - wylicza wiceprezydent Konrad Frysztak.
Koncepcja obejmuje także zmiany w układzie drogowym w sąsiedztwie Placu Jagiellońskiego. Przede wszystkim zostanie przywrócone brakujące przejście dla pieszych przy skrzyżowaniu ulic Struga, Chrobrego i Pileckiego. Wraz z nim powstanie przejazd rowerowy.
Remont Placu Jagiellońskiego ma się rozpocząć jeszcze w tym roku. Na oferty w przetargu Urząd Miejski czeka do 11 września. Zwycięzca będzie miał czas na wykonanie wszystkich prac do końca sierpnia przyszłego roku.
Najszybsze informacje z Radomia wprost na Twojego Facebooka:
KLIKNIJ I POLUB NAS TERAZ >>