Niedziela 22 września
Maurycego, Tomasza, Joachima
RADOM aktualna pogoda

Przełom. Technologia 3D w Radomskim Szpitalu Specjalistycznym

cir 2016-11-22 09:05:00

Na oddziale kardiologii Radomskiego Szpitala Specjalistycznego wykonano pierwsze zabiegi ablacji migotania przedsionków. - To przełom w leczeniu naszych pacjentów – mówi personel oddziału.

Aparatura do mapowania serca

Prowadzenie zabiegów jest możliwe dzięki współpracy jaką Radomski Szpital Specjalistyczny nawiązał z Bartłomiejem Bińkowskim, kardiologiem z Kliniki Kardiologii Interwencyjnej i Zaburzeń Rytmu Serca Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Łodzi. W Polsce zabiegi ablacji migotania przedsionków wykonuje zaledwie kilku specjalistów, niemniej ważny jest również odpowiedni sprzęt.

W Radomskim Szpitalu Specjalistycznym wykorzystywany jest jeden z najnowocześniejszych w Polsce systemów do trójwymiarowego mapowania serca. Dzięki zastosowaniu technologii 3D lekarze mogą precyzyjnie wskazać pochodzenie nieprawidłowych sygnałów elektrycznych i poddać ablacji ten obszar w sercu. System pozwala także na zmniejszenie narażenia pacjenta na promieniowanie rentgenowskie.

Jak mówi doktor Bartłomiej Bińkowski, ablację migotania przedsionków wykonuje się u pacjentów, u których nie jest skuteczne leczenie farmakologiczne. Zabieg trwa 2-3 godziny, pacjent jest przytomny, ale znajduje się pod działaniem leków przeciwbólowych i nasennych.

Doktor podkreśla że ablacja jest zabiegiem skomplikowanym - jednak mało inwazyjnym, ponieważ nie wymaga otwarcia klatki piersiowej. Do serca poprzez żyłę udową wprowadzane są specjalne elektrody, następnie dzięki tzw. mapowaniu serca precyzyjnie określane jest miejsce powstawania zaburzenia rytmu serca, potem za pomocą prądu o wysokiej częstotliwości likwiduje się miejsce powstawania arytmii.

Pacjent może opuścić szpital już następnego dnia. Na oddziale Kardiologii szpitala miejskiego wykonano dotychczas trzy zabiegi ablacji migotania przedsionków. W przyszłym roku zaplanowano przeprowadzenie co najmniej 50 takich zabiegów.

W Polsce na migotanie przedsionków cierpi nawet 600-700 tysięcy osób. Arytmia objawia się nieregularnym lub gwałtownym biciem serca, palpitacjami, osłabieniem, silnym zmęczeniem, dusznością oraz bólem w klatce piersiowej. Badania wykazały, że ryzyko wystąpienia migotania przedsionków rośnie z wiekiem. Bez podjęcia leczenia przypadłość ta może prowadzić do rozwoju powikłań zakrzepowo-zatorowych, np. udaru mózgu i niewydolności serca.

Najszybsze informacje z Radomia wprost na Twojego Facebooka:
KLIKNIJ I POLUB NAS TERAZ >>

Komentarze naszych czytelników

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu

Dodaj komentarz

Nie przegap

RADOM aktualna pogoda

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Strona używa cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług oraz prowadzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Akceptuję, nie pokazuj więcej
Polityka prywatności Ochrona danych osobowych