Tak jak na wszystkie projekty, na Retropedię można głosować przez internet lub na kartach do głosowania w stałych punktach do głosowania: Centrum Organizacji Pozarządowych - ul. Struga 1 od 7:30-19:00; Referat Komunikacji Społecznej i Promocji Miasta - pok. 104 ul. Żeromskiego 53 Urząd Miejski, Biuro Rady Miejskiej - ul. Moniuszki 9, Biuro Obsługi Mieszkańca - pok. 19 ul. Kilińskiego 30 Urząd Miejski 7:30-16:30. Kartę można też wrzucić do jednej mobilnych urn, które w okresie głosowania pojawiają się w różnych punktach miasta. Projekt Retropedii znajduje się w obszarze ogólnomiejskim, pod numerem 1.
Retropedia Radomia… co to takiego?
Barbara Łopyta: To taka historyczna Wikipedia naszego miasta, tworzona przez jego mieszkańców. Radom to miasto z bardzo bogatą historią, często szerzej nieznaną. Bardzo wiele osób odkrywa ją na nowo, czynnie angażując się w tworzenie stron o historycznych miejscach, spisując swoje wspomnienia…
I to nie wystarczy?
To bardzo dobry początek. Jednak, gdy poszukujemy informacji o konkretnym miejscu, trzeba się naszukać. Retropedia ma ambicje zebrać te wszystkie informacje i zdjęcia w jednym miejscu.
Jest ich aż tak dużo?
Od trzech lat prowadzę facebookowy profil "Radom. Retrospekcja". Zebraliśmy już ponad cztery tysiące zdjęć dawnego Radomia i setki wspomnień. Cały czas przybywają nowe. Codziennie otrzymujemy pytania o konkretne miejsca. Niestety, dysponując jedynie takim narzędziem, nie możemy stworzyć prawdziwej bazy danych czy mapy historycznych obiektów.
Czy w Retropedii będą tylko wpisy o historii obiektów?
Przede wszystkim, ale też związanych z nimi zdarzeń i ludzi. Te właśnie wspomnienia są najciekawsze. Czy każdy z nas wie, że w 1937 r. Radom gościł króla Rumunii Karola II i jego syna Księcia Michała? Goście zwiedzali Fabrykę Broni pod przewodnictwem dyrektora Ołdakowskiego i Mierzejewskiego w związku z zainteresowaniem Króla Rumunii zakupem karabinów dla armii rumuńskiej. Nasi zagraniczni goście otrzymali upominki (król pistolet VIS a syn karabinek). Gości powitano na radomskim dworcu. Pewnie mile wspominali podróż, bo w tamtym czasie kolej z Warszawy do Radomia przemierzała trasę w 75 minut.
Można błysnąć wiedzą przed znajomymi.
Dokładnie, wiedząc tyle o naszym mieście możemy spokojnie być przewodnikiem. Zadanie to ułatwią tabliczki z kodem QR na budynkach, które też są elementem Retropedii. Skanuję kod i wiem.
Więcej o projekcie TUTAJ. Głosować na Retropedia Radomia można natomiast TUTAJ.
Najszybsze informacje z Radomia wprost na Twojego Facebooka:
KLIKNIJ I POLUB NAS TERAZ >>