Wtorek 26 listopada
Delfiny, Lechosława, Konrada
RADOM aktualna pogoda

Program LIFE. Kolejne pieniądze dla miasta

dm, UM Radom 2015-12-09 15:50:00

Prezydent Radosław Witkowski podpisał wczoraj umowę z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej na dofinansowanie projektu „Adaptacja do zmian klimatu poprzez zrównoważoną gospodarkę wodną w przestrzeni miejskiej Radomia”.

Projekt ma na celu ograniczenie ryzyka podtopień, poprawę jakości wód powierzchniowych i tworzenie przyjaznego mikroklimatu. Partnerami miasta w tym projekcie są: Wodociągi Miejskie, Uniwersytet Łódzki oraz warszawska firma - FPP Enviro Sp. z o.o.

Całość będzie kosztowała 5 mln 838 tys. euro. Finansowanie opiera się w dużej mierze na udziale funduszy unijnych oraz dotacji z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Dotacje z zewnątrz pokryją ponad 80 procent kosztów. Komisja Europejska, z którą umowę prezydent Radosław Witkowski podpisał w listopadzie, przekaże 2 mln 934 tys. euro. Dotacja z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej sięga 1 mln 560 tys. euro. Wkład gminy wyniesie 876 tys. euro.

Zasadniczym celem projektu jest zwiększenie odporności na zmiany klimatu, w tym przede wszystkim na ryzyka powodzi i podtopień oraz susz. Chodzi o to, by w okresie wzmożonych opadów gromadzić nadmiar wody, a w okresie suszy wykorzystywać zgromadzone zapasy. Ma temu służyć szereg konkretnych przedsięwzięć. W planach mamy m.in. oczyszczenie zalewu na Borkach, przywrócenie naturalnego biegu Mlecznej w miejscu, w którym powstaje Park Kulturowy oraz budowa zbiornika retencyjnego na Potoku Północnym w okolicach ulicy Szklanej. Ma on pełnić funkcję retencyjną i rekreacyjną – wylicza prezydent Radosław Witkowski.

W ramach programu planowana jest także budowa na terenie miasta około 20 mniejszych zbiorników i niecek chłonnych, których zadaniem będzie gromadzenie wód opadowych w pobliżu miejsc zagrożonych lokalnymi podtopieniami. W ich okolicach będą tworzone mikrosiedliska m.in. płazów, ważek i ptaków. Lokalizacja zostanie określona po przeprowadzeniu inwentaryzacji przyrodniczej i stworzeniu map obszarów wrażliwych na ekstremalne warunki pogodowe. – To innowacyjne i unikatowe przedsięwzięcie. W całym kraju do realizacji w ramach programu LIFE zostały zakwalifikowane tylko dwa projekty. Jesteśmy pierwszym miastem w Polsce, które przeprowadzi analizę wrażliwości na zmiany klimatyczne oraz wdroży nowoczesne metody gospodarowania wodą deszczową - podkreślał prezydent.

Projekt zakłada także monitoring efektów. Będą m.in. prowadzone badania jakości wody, a także ankiety wśród mieszkańców na temat poprawienia jakości życia. W planie jest też wydanie materiałów informacyjnych i promocyjnych, stworzenie strony internetowej projektu, realizacja filmu promocyjnego i organizacja konkursu dla szkół. Będą to działania nakierowane na podniesienie wiedzy o zmianach klimatu i znaczeniu właściwej gospodarki wodami deszczowymi.

Cały projekt ma zostać zrealizowany do końca 2020 roku.

Najszybsze informacje z Radomia wprost na Twojego Facebooka:
KLIKNIJ I POLUB NAS TERAZ >>

Komentarze naszych czytelników

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu

Dodaj komentarz

Nie przegap

RADOM aktualna pogoda

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Strona używa cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług oraz prowadzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Akceptuję, nie pokazuj więcej
Polityka prywatności Ochrona danych osobowych