Poniedziałek 23 września
Bogusława, Tekli, Liberta
RADOM aktualna pogoda

Prezydent Witkowski: W 3 lata utwardzimy 150 dróg

Roksana Chalabry 2015-11-13 17:40:00

Magistrat przedstawił dziś "Radomski Program Drogowy", który zakłada utwardzenie minimum 150 dróg gruntowych w Radomiu do końca 2018 roku. Nakłady na jego realizację w przyszłym roku wyniosą 8 mln złotych, czyli osiem razy więcej niż kwota, jaką budżet Radomia dysponował na ten cel każdego roku w ciągu ostatnich pięciu lat. 

Podczas dzisiejszej konferencji prasowej prezydent Radomia, Radosław Witkowski, przedstawił „ideę radykalnego rozwiązania problemu dróg nieutwardzonych” w Radomiu, który ma polegać na utwardzeniu minimum 150 ulic w Radomiu do końca 2018 roku. Program został zawarty w złożonym dziś w Radzie Miejskiej przez włodarza miasta budżecie Radomia na rok 2016.

– Przeznaczamy na ten cel 8 mln złotych. To osiem razy więcej w stosunku do średniej, jaka była w ciągu ostatnich pięciu lat przeznaczana co roku na utwardzanie dróg – powiedział dziś Radosław Witkowski. – To pozwala na rozpoczęcie dynamicznego programu. Prawdopodobnie wszystkie drogi nieutwardzone zostały zinwentaryzowane oraz sklasyfikowane pod względem ich szerokości, długości oraz posiadanego węzła kanalizacyjno-sanitarnego w tym wykazie. Pełen wykaz dróg, o których mowa w Radomskim Programie Drogowym, znajduje się na stronie internetowej o nazwie tożsamej z programem, która już działa – powiedział prezydent. Aby przejść, kliknij tutaj

Jak zaznaczył prezydent, stworzenie bazy było możliwe także dzięki zaangażowaniu i lobby obecnych radnych miasta Platformy Obywatelskiej. – Codziennie staramy się realizować założenia programu wyborczego, z którym szliśmy do wyborów. Realizujemy Kartę Seniora, obniżkę biletów komunikacji miejskiej czy obniżkę opłaty adiacenckiej. Utwardzenie dróg gruntowych to kolejny krok – dodał Jerzy Zawodnik, przewodniczący klubu Platformy Obywatelskiej w Radzie Miejskiej Radomia. – Niejednokrotnie, jako radni, spotykamy się z mieszkańcami, którzy często mówią o tym, że aby gdzieś dojść, muszą zakładać kalosze. Sam mieszkam przy jednej z takich dróg – powiedział radny.

W RPD zwiększony został także nakład finansowy w ramach tzw. „czynówek”. Z 2 mln na 2,5 mln zł na budowę dróg gminnych oraz w tej samej kwocie został zwiększony budżet na budowę dróg wewnętrznych. – Dla mieszkańców często ważniejsza jest droga lokalna niż budowa np. trasy N-S – dodał Zawodnik. 

– W sieci już dostępny jest portal „Radomski Program Drogowy” z wykazem zinwentaryzowanych dróg. To była tytaniczna praca. W przyszłym tygodniu udostępniona zostanie także mapa, która to obrazuje. Ja już ją widziałem, zakres prac jest imponujący – powiedział prezydent Radomia.

Odpowiedzialny za realizację projektu jest Konrad Frysztak, wiceprezydent Radomia ds. infrastruktury. Pod względem szerokości, długości oraz posiadanej sieci kanalizacyjno-sanitarnej zinwentaryzowanych zostało blisko 240 dróg nieutwardzonych w obszarze Radomia (dokładnie 237). – Program sklasyfikował problemy mieszkańców. Ma on być także bodźcem do kontaktu w przypadku, jeśli dana ulica nie została w wykazie uwzględniona – wyjaśnił Frysztak. Umożliwia to kwestionariusz dostępny na stronie RPD, aby przejść - kliknij tutaj.

RPD zakłada, że zostaną utwardzone te drogi, które znajdują się w obszarze gminy przy założeniu, że ich szerokość wynosi minimum 5 metrów. – Drogi, których szerokość jest krótsza niż 5 metrów, są w dużej mierze w obszarze prywatnych działek, dlatego musimy współpracować. Tam, gdzie jest mniej, będziemy współpracować z mieszkańcami, by pozyskać brakujący teren – wyjaśnił Frysztak, który zachęca do kontaktu przez kwestionariusz. Prezydent Radomia uchylił się dziś od odpowiedzi, które z zinwentaryzowanych dróg zostaną utwardzone, jako pierwsze. – To nie jest kwestia osiedli, tylko problem całego Radomia. Dziś pokazujemy program i pieniądze. Wykaz jest transparentny i przejrzysty – powiedział prezydent.

Wiceprezydent Konrad Frysztak wyjaśnił natomiast, że powstały program jest kompatybilny z harmonogramem prac Wodociągów Miejskich. W pierwszej kolejności będą utwardzane te drogi, które spełniają kryteria minimalnej szerokości oraz posiadają węzły sanitarno-kanalizacyjne. – Jeśli najpierw utwardzimy drogę bez węzła sanitarno-kanalizacyjnego mogłoby się okazać, że Wodociągi Miejskie w swoim harmonogramie na następne lata uwzględniły budowę takiej sieci. Wtedy, po zakończeniu prac Wodociągów Miejskich, trzeba by było od nowa kłaść asfalt – wyjaśnił Frysztak, który dodał, że taki scenariusz wiązałby się nie tylko z wydłużeniem prac drogowych, ale przede wszystkim z większymi wydatkami.

Najszybsze informacje z Radomia wprost na Twojego Facebooka:
KLIKNIJ I POLUB NAS TERAZ >>

Komentarze naszych czytelników

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu

Dodaj komentarz

Nie przegap

RADOM aktualna pogoda

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Strona używa cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług oraz prowadzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Akceptuję, nie pokazuj więcej
Polityka prywatności Ochrona danych osobowych