Na realizację przyszłorocznego budżetu obywatelskiego zostanie przeznaczona kwota 4 mln 800 tys. złotych, czyli po 800 tys. zł na każdy z pięciu obszarów oraz 800 tys. zł na projekty ogólnomiejskie. Pojedynczy projekt nie może być droższy, niż 600 tysięcy złotych.
Przyjmowanie projektów rozpocznie się już 12 stycznia i potrwa do 24 stycznia. - Zapraszamy do składania wniosków. Najważniejszy jest pomysł. Resztą zajmiemy się wspólnie - mówi prezydent Radosław Witkowski.
W regulaminie konsultacji znalazło się kilka nowości. M.in. projekty realizowane w ramach Budżetu Obywatelskiego, w tym również szkolne, muszą być ogólnodostępne dla mieszkańców Radomia. Została też wprowadzona możliwość obrony wniosków zaopiniowanych negatywnie. - Na etapie składania projektów, wnioskodawcy będą mogli poprawiać błędy formalne. Później, kiedy poszczególnymi wnioskami zajmie się Zespół Opiniujący, autorzy projektów zaopiniowanych negatywnie pod względem merytorycznym, będą mogli odnieść się do decyzji i przedstawić swoje argumenty. W efekcie poprawiony wniosek będzie miał szansę trafić pod głosowanie - tłumaczy dyrektor Kancelarii Prezydenta Mateusz Tyczyński.
Wśród innych zmian jest m.in. skrócenie czasu głosowania i zakończenie tego etapu jeszcze przed wakacjami oraz wprowadzenie nowej punktacji. Poszczególnym projektom będzie można przyznać od 1 do 3 punktów, przy czym ocena 3 oznacza projekt najbardziej potrzebny. - Tworząc te zasady uwzględniliśmy wszystkie najważniejsze wnioski mieszkańców zgłoszone podczas warsztatów ewaluacyjnych. Zależało nam na tym, aby ta edycja była współtworzona przez mieszkańców - podkreśla prezydent Radosław Witkowski.
Wyboru projektów - jak co roku - dokonają sami radomianie. Listę projektów poddanych pod głosowanie poznamy 29 kwietnia, a samo głosowanie odbędzie się w dniach od 4 maja do 3 czerwca. Lista projektów zakwalifikowanych do realizacji w 2017 roku zostanie opublikowana 4 lipca.