Dla miasta Radomia stwierdzono możliwość wystąpienia ryzyka przekroczenia dopuszczalnych poziomów stężeń pyłu zawieszonego PM10, związanego z indywidualnym ogrzewaniem budynków, zanieczyszczeniem napływającym z pozostałej części województwa mazowieckiego i spoza województwa oraz generowaniem zanieczyszczeń przez sektor komunalny i komunikację samochodową.
Alert Poziomu I, który został ogłoszony przez Mazowiecki Wojewódzki Zespół Zarządzania Kryzysowego jest najniższym w czterostopniowej skali. Jest on ogłaszany w sytuacji, kiedy zachodzi jedynie ryzyko przekroczenia poziomu dopuszczalnego pyłu zawieszonego PM10 lub pyłu zawieszonego PM2,5. Nie oznacza to natomiast, że przekroczenia takie nastąpiły. Ogłoszenie Alertu Poziomu I zobowiązuje Powiatowy Zespół Zarządzania Kryzysowego w Radomiu do poinformowania mieszkańców miasta o działaniach zalecanych i działaniach zakazanych zmierzających do ograniczenia ryzyka wystąpienia przekroczenia poziomów dopuszczalnych i alarmowych.
Osoby podatne na zanieczyszczenia, przede wszystkim kobiety w ciąży, dzieci i osoby starsze z astmą, chorobami alergicznymi skóry, oczu i chorobami krążenia oraz osoby ze skłonnościami do infekcji górnych i dolnych dróg oddechowych mogą odczuwać przejściowe nasilenie dolegliwości, takich jak.: kaszel, trudności z oddychaniem i zadyszka, szczególnie w czasie wysiłku fizycznego.
Drobne frakcje pyłów mogą przenikać do krwioobiegu, a dłuższe narażenie na wysokie stężenie pyłu może mieć istotny wpływ na przebieg chorób serca (nadciśnienie, zawał) lub nawet zwiększać ryzyko zachorowania na choroby nowotworowe, szczególnie płuc.W przypadku wystąpienia podwyższonych stężeń należy ograniczyć czas przebywania na powietrzu.
Zalecenia:
a) jeżeli jest to możliwe, nieogrzewanie węglem lub ogrzewanie węglem lepszej jakości,
b) korzystanie z komunikacji miejskiej zamiast komunikacji indywidualnej
c) ograniczenie używania spalinowego sprzętu ogrodniczego i grilli,
d) ograniczenie palenia w kominkach
e) ograniczenie wjazdu samochodów ciężarowych do centrów miast.
Działania zakazowe:
a) zakaz palenia odpadów biogennych (liści, gałęzi, trawy) w ogrodach i na terenach zieleni,
b) zakaz spalania odpadów w paleniskach domowych.
Bieżące informacje dotyczące jakości powietrza znajdują się na stronie internetowej Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Warszawie oraz Systemu ochrony jakości powietrza w województwie mazowieckim.
Najszybsze informacje z Radomia wprost na Twojego Facebooka:
KLIKNIJ I POLUB NAS TERAZ >>