Środa 27 listopada
Waleriana, Wirgiliusza, Ody
RADOM aktualna pogoda

Posprzątali grób Józefa Brandta

mg 2013-10-31 15:30:00

Uczniowie pierwszych klas Zespołu Szkół Plastycznych, jak co roku w przededniu uroczystości ''Wszystkich Świętych'' przyszli posprzątać grób swojego patrona - wybitnego malarza Józefa Brandta, który pochowany jest na najstarszym radomskim cmentarzu przy ul. Limanowskiego.

Uczniowie klas pierwszych Zespołu Szkół Plastycznych przy grobie patrona szkoły - Józefa Brandta, fot. MG

- Zwykle w przeddzień uroczystości Wszystkich Świętych staramy się zabierać pierwsze klasy naszej szkoły na grób naszego patrona, po to by najpierw posprzątać grób a następnie wspólnie się przy nim pomodlić. Poza tym odbywamy edukacyjny spacer po zabytkowym cmentarzu, podczas którego przybliżamy uczniom historię tej zabytkowej nekropolii - mówi ks. Dariusz Gałek, opiekun młodzieży.

Akcja sprzątania grobu Józefa Brandta jest organizowana od ponad dwudziestu lat.  - Mamy to szczęście, że grób patrona naszej szkoły znajduje się akurat na tym cmentarzu niedaleko naszej szkoły - dodaje ks. Gałek.

Warto dodać także, że uroczyste ślubowanie uczniów klas pierwszych w tym roku odbyło się w Orońsku - w posiadłości Józefa Brandta. - Uczniowie zwiedzali Pałac Józefa Brandta, a także wystawę Magdaleny Abakanowicz w Centrum Rzeźby Polskiej. Po tych uroczystościach odbyły się wesołe otrzęsiny, które przygotowali uczniowie klas drugich i trzecich - wspomina Cezary Jędrzejewski wychowawca klasy pierwszej.

Urodzony w 1841 r. w Szczebrzeszynie Józef Brandt zaliczany jest do czołowych polskich malarzy-batalistów. Obecnie kojarzony jako jeden z przedstawicieli tzw. monachijskiej szkoły malarstwa polskiego, z którą byli związani m. in. Aleksander Gierymski, Stanisław Witkiewicz oraz Józef Chełmoński.

Brandt znany jest głównie z obrazów łączących się z siedemnastowieczną historią Polski, a także batalistyczno-rodzajowych, często o orientalnym klimacie. Czerpał tematy z utworów literackich i źródeł historycznych (np. „Pamiętniki” Paska), ale unikał odtwarzania ściśle historycznych momentów, tworząc własne, oryginalne wizje. Ciekawostką jest fakt, iż Brandt wywarł duży wpływ na malarstwo polskie. Specyficzną cechą jego twórczości jest ukazywanie ludzi, koni i pejzażu w ich wzajemnych powiązaniach oraz sposób patrzenia na zdarzenia jak na dynamiczne, kolorowe widowiska. Artysta zmarł w 1915 w Radomiu.

Chcesz szybciej dowiadywać się o nowych wydarzeniach i czytać najświeższe newsy? POLUB NAS NA FACEBOOKU. ZRÓB TO TERAZ >>

Komentarze naszych czytelników

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu

Dodaj komentarz

Nie przegap

RADOM aktualna pogoda

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Strona używa cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług oraz prowadzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Akceptuję, nie pokazuj więcej
Polityka prywatności Ochrona danych osobowych