- Lampy sodowe dają żółto-pomarańczowe światło, wskutek czego podobny odcień ma także na przykład leżący zimą śnieg. W białym świetle latarń LED-owych i śnieg jest biały, i wiosenne liście naturalnie zielone. Widać to choćby na zdjęciach wykonywanych po zmroku, mówi Dariusz Dębski, rzecznik Miejskiego Zarządu Dróg i Komunikacji.
Takie oświetlenie jest ponadto mniej oślepiające, a przede wszystkim tańsze w eksploatacji. - Przykładowo przy odcinkach ulic Struga i Okulickiego były do niedawna lampy o mocy 250 W. Obecne zamienniki typu LED mają moc tylko 94 W, a drogi są równie dobrze oświetlone - niektórzy twierdzą, że nawet lepiej - tłumaczy Dębski.
Po zimowej przerwie wymiana oświetlenia ulicznego w ramach programu SOWA ruszyła na dobre. Nowe oprawy już zostały zainstalowane na latarniach między innymi wzdłuż odcinków ulic Akademickiej, Budowlanych, Czarnieckiego, Dekarskiej, Grodzickiego, Instalatorów, Janiszewskiej, Karłowicza, Kasztelańskiej, Królowej Jadwigi, Lutosławskiego, Łokietka, Murarskiej, Mydlanej, Ofiar Firleja, Ofiary, Okulickiego, Polnej, Przodowników, Struga, Suchej, Toruńskiej i Wjazdowej.
W ramach programu SOWA MZDiK wymieni łącznie prawie 4 tysiące opraw oświetleniowych przy ponad 160 ulicach w Radomiu. Będą to zarówno główne drogi, jak i małe uliczki. Proces wymiany opraw oświetleniowych przy wybranych drogach ma trwać do końca września tego roku. Przez pięć lat od zakończenia modernizacji oświetlenia ulicznego wykonawca będzie natomiast zobowiązany do weryfikowania parametrów energetycznych oraz oświetleniowych nowych instalacji.
Zgodnie z warunkami programu SOWA, zużycie energii elektrycznej na ulicach objętych projektem musi spaść co najmniej o 40 procent. Mniejsze zapotrzebowanie na energię to mniejsze zużycie węgla kamiennego w elektrowni, a w konsekwencji - odpowiednia redukcja emisji gazów cieplarnianych. Coroczna weryfikacja energetyczna i fotometryczna opraw LED pod kątem osiągniętych oszczędności będzie prowadzona aż do stycznia 2021 roku.
Przetarg na modernizację oświetlenia wygrała firma Mawilux z miejscowości Łady koło podwarszawskiego Raszyna. Wartość zamówienia to 3 miliony 653 tysiące złotych.
Najszybsze informacje z Radomia wprost na Twojego Facebooka:
KLIKNIJ I POLUB NAS TERAZ >>