Jeszcze cenniejsze od pieniędzy jest to, co udało się dzięki nim trwale osiągnąć. A są to większe szanse naszych dzieci i młodzieży na lepszy start w przyszłość. Mowa bowiem o projektach, które w Urzędzie Miejskim określa się wspólnym mianem "edukacyjnych". Dzięki realizacji projektów placówki, które biorą w nich udział, doposażone zostały w pomoce dydaktyczne typu: laptopy, rzutniki, tablice interaktywne, urządzenia wielofunkcyjne, projektory i DVD.
- W przygotowaniu jest jeszcze projekt dotyczący dokształcenia nauczycieli z zakresu indywidualizacji nauczania w klasach 1-3. Wnioski o realizację projektów składamy zawsze wtedy, gdy jest taka możliwość. Korzystanie z nich jest dużym odciążeniem finansowym dla gminy. Zanim zaczęliśmy do nich przystępować to my pokrywaliśmy koszt zajęć wyrównawczych czy dodatkowych – mówi Leszek Pożyczka, dyrektor Wydziału Edukacji, Sportu i Turystyki w Urzędzie Miejskim.
- Jedynie w przypadku projektów dotyczących kształcenia zawodowego trzeba osiągnąć twarde rezultaty, które określa się na podstawie procentowej zdawalności egzaminów zawodowych. Musi ona wynieść 75%, w przeciwnym razie należy zwrócić wartość projektu – dodaje Pożyczka. - Jeszcze się nie zdarzyło, żebyśmy zwracali jakiekolwiek sumy, a jeśli zwracaliśmy to tylko z tytułu oszczędności uzyskanych w procedurach przetargowych. Zawsze dążymy to tego, aby osiągnąć pożądany wynik – wyjaśnia Jolanta Burzyńska z Urzędu Miejskiego.
Wydział Edukacji przypomniał o rezultatach osiągniętych dzięki obecnie realizowanym projektom, jak:
1. Z problemem do poradni - zajęcia dla uczniów/uczennic korzystających z poradni psychologiczno - pedagogicznych w Radomiu w latach 2010-2012. Okres realizacji projektu o wartości prawie 1 mln 160 tys. od 1 lipca 2011 do 30 czerwca 2013. Projekt skierowany jest do 686 uczniów objętych opieką psycholigczo-pedagogiczną (szkoły podstawowe, gimnazja oraz szkoły ponadgimnazjalne).
2. Lepsza edukacja najlepszą inwestycją - zajęcia dodatkowe i wyrównawcze dla uczniów/uczennic radomskich podstawówek w latach 2011-2013. Okres realizacji projektu o wartości 3 mln. 860 tys. złotych to 1 sierpnia 2012 - 31 lipca 2014. Projekt skierowany jest do 2 717 uczniów.
3. Kształcenie ustawiczne Twoją szansą na lepsze jutro. Okres realizacji projektu o wartości 840 tys. od kwietnia 2010 roku do końca sierpnia 2013. Projekt skierowany jest do słuchaczy CKU i korzystających z doradztw zawodowego w wieku 18-64. W sumie korzysta z niego 220 osób
4. Krok w lepsze jutro - zajęcia dodatkowe i wyrównawcze dla uczniów/uczennic radomskich gimnazjów w latach 2011-2013. Okres realizacji projektu o wartości 2 mln. 775 tys. złotych od 2 stycznia 2012 roku do 31 grudnia 2013 roku. Korzysta z niego blisko 2 900 uczniów.
5. Dobry zawód - lepsza przyszłość; zajęcia dla uczniów/ uczennic radomskich szkół zawodowych w latach 2011-2013. Wartość projektu, z którego korzysta 972 uczniów z sześciu szkół to 2 mln. 881 tys. złotych.
Skala pomocy udzielanej przez miasto w organizacji bezpłatnych zajęć dodatkowych i wyrównawczych dla uczniów szkół radomskich jest ogromna. Od 2009 roku urzędnicy przygotowali kilkanaście projektów, realizowanych w szkołach wszystkich typów, wszystkich poziomów, a także przedszkolach i poradniach psychologiczno-pedagogicznych. Ich łączna wartość wynosi blisko 50 milionów złotych.