Urząd Miejski w Radomiu przygotował projekt „Zintegrowany system zarządzania oświatą na terenie Gminy Miasta Radomia” o wartości ponad 5, 8 mln złotych, na który otrzyma 4,9 mln dofinansowania. Pieniądze zostaną przeznaczone m.in. zakup i instalację sprzętu teleinformatycznego, dzięki któremu z Urzędem zostanie połączonych 70 placówek oświatowych, co ma zapewnić lepszą komunikację między podmiotami. Zakupionych zostanie 220 zestawów komputerowych z oprogramowaniem systemowym i biurowym, pozwalającym na instalację nowoczesnych aplikacji, 20 laptopów dla pracowników wykonujących swoje obowiązki poza Urzędem, 100 urządzeń wielofunkcyjnych z funkcją drukarki, skanera, kopiarki i faksu oraz cztery serwery.
Zakupione i uruchomione zostaną także systemy wspomagające zarządzanie w sferze organizacyjnej, jak i finansowej, pozwalające w szczególności na racjonalizację wydatków typu: rozliczanie wynagrodzeń, dotacji i subwencji oświatowych. Odpowiednie programy poprawią proces planowania lekcji i zastępstw, a arkusz organizacyjny usprawni procesy decyzyjne związane z organizacją szkół i ich finansowaniem, co zastąpi proces papierowego obiegu informacji i wyeliminuje popełnianie pomyłek i błędów. Informatyzacja usprawni wymianę informacji pomiędzy szkołami różnych szczebli oraz gminą. Umożliwi także przeprowadzenie rekrutacji w postaci elektronicznej, pozwoli monitorować jego przebieg we wszystkich fazach zarówno przez kandydatów jak i szkoły.
Dzięki realizacji programu zwiększy się liczba rodziców wykorzystujących Internet do kontaktów z placówkami. Ma to wpłynąć na wyrównanie szans, gdyż z usługi skorzystają osoby niepełnosprawne. Ponadto ograniczone zostanie zjawisko „cyfrowego wykluczenia”.
- Dofinansowanie otrzyma także Uniwersytet Technologiczno-Humanistyczny na budowę zintegrowanego systemu informatycznego dla rozwoju społeczeństwa informacyjnego i technologii informacyjnych w sektorze nauki, uniwersytet otrzyma 3,8 mln złotych. Wniosek został złożony, gdy uniwersytet był jeszcze politechniką – powiedział podczas czwartkowej konferencji prasowej Leszek Ruszczyk, wicemarszałek województwa mazowieckiego.
Projekt realizowany jest od początku października 2010 roku, a zakończy się 31 grudnia 2013 roku. Projekt obejmuje m.in. modernizację informatycznej obsługi działu kadr, wdrożenie nowoczesnych systemów finansowo-księgowych, wyposażenie w narzędzia informatyczne wspierające proces budżetowania i controllingu, zmianę obiegu dokumentów poprzez wprowadzenie e-kancelarii z wykorzystaniem podpisu elektronicznego, kontrolowanie dystrybucji informacji o studentach i absolwentach na rynku pracy poprzez elektroniczne zarządzanie informacją o jakości kształconej kadry.
Trzecim projektem jest „Informatyzacja usług publicznych w Powiecie Zwoleńskim”, na który powiat otrzymał 2 mln 560 tys. dofinansowania. Projekt zakłada zintegrowanie wymiany danych pomiędzy jednostkami organizacyjnymi powiatu zwoleńskiego. Inwestycja polegać będzie na wdrożeniu e-usług z wykorzystaniem nowoczesnych technologii – w tym dostęp do danych w ramach instytucji powiatu i szkół. Zostanie rozbudowana sieć teleinformatyczna oraz zostanie zakupiony sprzęt komputerowy. W budynkach użyteczności publicznej zainstalowane zostaną cztery inteligentne systemy usprawniające zarządzaniem energii (sterowanie oświetleniem, ogrzewaniem oraz wentylacją i klimatyzacją), które ponadto będą kontrolować czas pracy, system alarmowy i monitoring. Realizacja projektu zapewni także integrację instytucji z systemami zewnętrznymi: ePUAP, BIP, PIAP oraz m.in. zarządzanie obiegiem dokumentów, Systemem podpi