Czwartek 28 listopada
Zdzisława, Lesława, Go¶cierada
RADOM aktualna pogoda

''Pomoc techniczna''. Sukces wspólnej strategii Radomia i regionu

R. Kitowska, mag 2013-05-27 13:31:00

Dziś w Urzędzie Miejskim odbyło się spotkanie partnerów projektu „Strategia Rozwoju Miejskiego Radomskiego Obszaru Funkcjonalnego” (Radom, Powiat Radomski oraz 13 okolicznych miast i gmin). Podczas spotkania została podpisana umowa dotycząca realizacji projektu, na który miasto pozyskało w Ministerstwie Rozwoju Regionalnego  ponad 2,3 mln zł.

Od lewej Marek Janeczek - burmistrz Pionek, Andrzej Kosztowniak - prezydent Radomia, Stanisław Bocheński z Miejskiej Pracowni Urbanistycznej

Fundusze będą pochodzić z Programu Operacyjnego „Pomoc Techniczna”. Prezydent Radomia dziękował samorządowcom, za to, że wsparli tą inicjatywę. - Otrzymaliśmy dofinansowanie na projekt, który jest pionierski. Całkowita wartość projektu to 2,6 mln zł, a wartość dofinansowania europejskiego to prawie 90%. To bardzo duży współny sukces - powiedział Andrzej Kosztowniak.

- Już jakiś czas temu zawarliśmy wstępne porozumienia, które pozwoliły nam na złożenie wniosku do Ministra Rozwoju Regionalnego. To pozwoli aplikować o środki, które pozwolą na tworzenie dobrych wzajemnych relacji i polityk samorządowych - kontynuował prezydent.

Jest to dokument, który pomaga w pozyskiwaniu środków unijnych na przedsięwzięcia wspólne w perspektywie 2014-2020. Dzięki niemu partnerzy (Radom i okoliczne gminy i miasta) będą razem realizować projekty dotyczące bardzo ważnych dziedzin dla naszego regionu m.in.:  infrastruktury, edukacji, transportu.

Wójt gminy Wolanów Krzysztof Murawski wyraził nadzieję, że podpisanie tego dokumentu bezpośrednio przełoży się na owocną współpracę, nie tylko na papierze, ale także w rzeczywistości.

Projekt realizować będzie miasto Radom wspólnie z Powiatem Radomskim, Gozdem, Iłżą, Jastrzębią, Jedlińskiem, Jedlnią-Letnisko, Kowalą, Pionkami, Przytykiem, Skaryszewem, Wierzbicą, Wolanowem i Zakrzewem.

- Cieszę się, że osiągnęliśmy ten etap, kiedy o rozwoju własnej miejscowości myślimy szerzej, w kontekście całego subregionu i rozpoczynamy współdziałanie, które w kolejnej perspektywie unijnego finansowania jest warunkiem bardzo pożądanym przy składaniu wniosków aplikacyjnych – mówił prezydent.

Obszar subregionu radomskiego zamieszkuje ćwierć miliona ludzi, a mimo to należy on do najsłabszych pod względem infrastruktury i gospodarki. Efektem tego jest masowy odpływ ludności Radomia do Warszawy,  oferującej lepsze warunki życia i pracy. Aby temu przeciwdziałać, samorządowcy chcą skoncentrować działania proinwestycyjne, dotyczące poprawy systemu transportu, wzrostu atrakcyjności miejsc pracy i zamieszkania, poprawy warunków przyrodniczych. 

Potrzebna jest w tym celu  koordynacja działań między Radomiem jako głównym miastem obszaru a ościennymi gminami. W rezultacie opracowania Strategii Rozwoju Radomskiego Obszaru Funkcjonalnego powstaną zestawy wytycznych do projektowania w jego obrębie, w tym zintegrowany system zarządzania przestrzennego, obejmujący transport zbiorowy, program rewitalizacji obszarów zurbanizowanych, program zarządzania zasobami przyrodniczymi i wodnymi.

Komentarze naszych czytelników

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu

Dodaj komentarz

Nie przegap

RADOM aktualna pogoda

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Strona używa cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług oraz prowadzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Akceptuję, nie pokazuj więcej
Polityka prywatności Ochrona danych osobowych