- Ten moment nie jest ważny tylko dla naszej społeczności szkolnej, ale dla całego Radomia. Miejsce to, które prawie od zawsze było postrzegane jako miejsce skrytego pochówku powstańców styczniowych, nareszcie jest upamiętnione - mówił dyrektor szkoły, Dariusz Żytnicki.
Kamień wraz z pamiątkową tablicą odsłoniła reprezentacja liceum, prezydent miasta oraz parlamentarzyści ziemi radomskiej. - Dziś spotkaliśmy się w miejscu uświęconą krwią bohaterów walki o wolność Polski. Po wielu latach, po trudach, po czasach komunizmu, odsłaniamy kamień, który jest symbolem naszej wolności - powiedział poseł Marek Suski.
- Konsekwentnie odsłaniamy naszą radomską historię i pokazujemy ważne historycznie miejsca dla naszego miasta. Upamiętniamy nie tylko bohaterów powstania styczniowego, ale przede wszystkim pokazujemy radomskich bohaterów, którzy mieli odwagę walczyć za ojczyznę - dodał prezydent Radomia, Radosław Witkowski.
Historyk Przemysław Bednarczyk - przy okazji odsłonięcia pomnika - przywołał sylwetki straconych w Radomiu podczas powstania styczniowego.
- Wiele lat temu rozpoczęliśmy działania zmierzające do tego, żeby wreszcie na terenie liceum imienia Marii Konopnickiej stanął pomnik godny miejsca pochówku powstańców styczniowych. Gdy w 2005 roku rozpoczynaliśmy promowanie historii powstania styczniowego przyświecała nam idea, aby przekonać mieszkańców, władze miasta, żeby to miejsce, gdzie oni naprawdę spoczywają, wreszcie zostało w należyty sposób upamiętnione. Bardzo się cieszę, że możemy odsłonić kamień w miejscu, w którym spoczęli tak legendarni dowódcy powstania jak płk Zygmunt Chmieleński. Byli oni straceni w Radomiu, w większości byli grzebani właśnie na terenie liceum i nigdy nie ekshumowani - poinformował Przemysław Bednarczyk.
Przy okazji odsłonięcia pomnika młodzież liceum odczytała apel poległych, a grupa rekonstrukcji historycznej wykonała salwę honorową. Uroczystość uświetnił szkolny chór „Campanella”.
Najszybsze informacje z Radomia wprost na Twojego Facebooka:
KLIKNIJ I POLUB NAS TERAZ >>