W konferencji uczestniczyło ponad 200 osób, nauczycieli i terapeutów zajmujących się dziećmi i młodzieżą ze spektrum autyzmu, rodziców dzieci z autyzmem, dyrektorów szkół i przedszkoli, przedstawicieli organizacji pozarządowych działających na rzecz osób z ASD - Krajowego Towarzystwa Autyzmu, oddział w Radomiu oraz Stowarzyszenia ,,Karuzela’’. Gośćmi konferencji byli wiceprezydent miasta Radomia pani Anna Białkowska oraz poseł Krzysztof Sońta.
Jako pierwsi na konferencji wystąpili nauczyciele ZSSiPO w Radomiu, mgr Maria Iwańczyk i mgr Anna Zgrzebniak. Panie przedstawiły ofertę szkoły dla uczniów z autyzmem oraz wykład na temat kształtowania umiejętności funkcjonalnych u uczniów z autyzmem.
Następnie wystąpiła dr Monika Suchowierska-Stephany z Fundacji na Rzecz Dzieci z Zaburzeniami Rozwoju i ich Rodzin ,,Krok po Kroku” z wykładem ,,Stosowana Analiza Zachowania: wykorzystanie w terapii dzieci z autyzmem’’. Stosowana analiza zachowania (ABA) - nauka o wpływie środowiska na zachowanie, powstała w latach 60-tych. Podstawowym celem terapii jest kształtowanie u dziecka jak największej ilości zachowań adaptacyjnych i umiejętności, które rozwiną jego niezależność i umożliwią mu funkcjonowanie w środowisku. Jest to metoda oparta na szerokich badaniach naukowych, o dużej efektywności w terapii osób ze spektrum autyzmu. Od wielu lat stosują ją nauczyciele i terapeuci w ZSSiPO w Radomiu z pozytywnymi efektami po odbyciu studiów, szkoleń oraz praktyk pod kierunkiem dr Suchowierskiej.
Kolejnym prelegentem była mgr Monika Kaźmierczak z Pyramid Educational Consultans of Poland z Poznania, przedstawiła wykład ,,Klarowny obraz: korzyści płynące ze stosowania PECS”. PECS - Pictogram Exchange Comunnication System, to jedna z metod wspomagającej i alternatywnej komunikacji, powstała w połowie lat 80-tych. Metoda dobrze sprawdza się u osób z ASD, jak wynika z badań, wprowadzenie PECS, sprzyja rozwojowi języka mówionego. Z firmą PECS Poland szkoła współpracuje już od kilku lat, jest pionierem w Radomiu we wprowadzaniu tej metody. Nauczyciele odbyli szkolenia konsultacje, praktyki w pierwszym przedszkolu PECS w Europie, które mieści się w Poznaniu. Wszystkich zachwyca jak pracują dzieci po wprowadzeniu metody PECS.
Na zakończenie wystąpiła dr Anna Rozetti, psychiatra dzieci i młodzieży, dyrektor Centrum Diagnozy i Terapii Navicula w Łodzi, prezes Zarządu Głównego Krajowego Towarzystwa Autyzmu w Polsce, organizacji pozarządowej, która jako jedna z pierwszych zajęła się pomocą dla dzieci ze spektrum autyzmu. Dr Anna Rozetti przedstawiła wykład ,,Biomedyczne aspekty zaburzeń ze spektrum autyzmu w świetle wybranych koncepcji teoretycznych” oraz badań własnych Centrum Navicula w Łodzi. Podczas wystąpienia mówiła na temat uwarunkowań genetycznych w zaburzeniach ze spektrum autyzmu, o problemach natury immunologicznej, o stresie oksydacyjnym i jego wpływie na funkcjonowanie różnych układów ludzkiego organizmu. Wypowiedziała się na temat koncepcji związanej z dysfunkcją jelitową oraz związanych z nią niedoborach żywieniowych. Na koniec przedstawiła badania kliniczne dotyczące wymienionych wątków.
Konferencji towarzyszyła wystawa prac plastycznych ,,Mój świat”, której autorem był uczeń z autyzmem w ZSSiPO w Radomiu. Ulubionym tematem prac Kuby są obrazy sakralne, przedstawiające różne sceny o tematyce biblijnej lub religijnej. Szczególną uwagę zwraca niezwykle żywa i piękna kolorystyka oraz charakterystyczny kontur. Wystawę przygotowały nauczycielki plastyki, p. Ewa Piskorz i p. Anna Bąk.
- Podczas konferencji zostały przekazane uczniom rowery trójkołowe dla niepełnosprawnych ufundowane przez Fundację Eco Textil ze Skarżyska Kamiennej oraz PCK Radom. Dziękujemy im za te dary, a wszystkim pozostałym za udział i przygotowanie konferencji – mówi Ewa Pucułek, dyrektor Zespołu Szkół Specjalnych i Placówek Oświatowych w Radomiu.
Najszybsze informacje z Radomia wprost na Twojego Facebooka:
KLIKNIJ I POLUB NAS TERAZ >>