Lekarz i pielęgniarz będą dyżurować codziennie w godzinach od 20.00 do 8.00. Ich zadaniem będzie udzielanie doraźnej pomocy. - Program jest w trakcie wdrażania. Ma odciążyć SOR-y od osób nietrzeźwych, które niejednokrotnie są bardzo uciążliwe dla pozostałych pacjentów. Oczywiście osoby będące pod wpływem alkoholu, a znajdujące się w ciężkim stanie zdrowotnym i wymagające specjalistycznej pomocy, nadal będą dowożone do szpitali – tłumaczy wiceprezydent Anna Białkowska.
Z danych Radomskiego Szpitala Specjalistycznego wynika, że dziennie na SOR trafia średnio trzech nietrzeźwych. Koszt zapewniania opieki każdemu z nich to 400 złotych. Rocznie daje to kwotę ponad 430 tysięcy złotych. Do tego dochodzą pieniądze, które na ten sam cel wydaje szpital na Józefowie. - Za dużo mniejsze pieniądze możemy to samo zadanie wykonywać we współpracy z policją - podkreśla Anna Białkowska. Obecnie miasto na utrzymanie izby zatrzymań wydaje 140 tysięcy złotych. Zatrudnienie personelu medycznego pochłonie z budżetu miasta dodatkowo 320 tysięcy. Mniejszymi kwotami program wesprą także władze powiatu radomskiego oraz ościennych gmin.
Komendant miejski policji insp. Karol Szwalbe cieszy się z inicjatywy samorządowców. – Opieka medyczna pozwoli zatrzymanym trzeźwieć w bezpiecznych warunkach – podkreśla. Komendant zapewnia jednocześnie, że do pomieszczeń w izbie zatrzymań będą trafiały tylko te osoby, które zachowują się agresywnie i mogą być niebezpieczne dla innych oraz te, które same ze względu na swój stan są narażone się niebezpieczeństwo.
Obecnie dobiega końca podpisywanie umów z poszczególnymi samorządami. Wkrótce zostanie ogłoszony przetarg na wyposażenie pomieszczeń, do których będą trafiali nietrzeźwi.
Najszybsze informacje z Radomia wprost na Twojego Facebooka:
KLIKNIJ I POLUB NAS TERAZ >>