Okres jesieni i zimy to czas, kiedy policjanci podejmują wzmożone działania, aby pomóc tym, których życie i zdrowie może być zagrożone z powodu chłodów. To wyjątkowo trudny okres dla osób bezdomnych, bezradnych i samotnych, dlatego radomscy policjanci regularnie sprawdzają miejsca, gdzie mogą przebywać osoby bezdomne, oferując pomoc w zmianie warunków ich bytowania.
Zaangażowani w działania są przede wszystkim dzielnicowi, którzy posiadają dużą wiedzę na temat środowiska bezdomnych i tego gdzie szukają schronienia. Zadaniem policjantów jest stałe monitorowanie i uaktualnianie danych.
- Mundurowi m.in. wczoraj odwiedzili osoby mieszkające w ujawnionych na terenie miasta koczowiskach. W związku z panującymi warunkami atmosferycznymi policjanci patrolują miejsca, w których często przebywają bezdomni. Sprawdzają dworce, tereny przydworcowe, kanały ciepłownicze, ogródki działkowe, penetrują parki, skwery, zarośla, miejsca rzadko uczęszczane czy opuszczone budynki - infromuej Justyna Leszczyńska z Komendy Miejskiej Policji w Radomiu.
Łącznie sprawdzili kilkanaście miejsc, w których żyją ludzie pozbawieni dachu nad głową. W trakcie działań wylegitymowali osoby, którym zaproponowali pomoc w zmianie ich sytuacji bytowej. Wskazywali, gdzie mogą skorzystać z tymczasowych miejsc noclegowych, pomocy medycznej czy ciepłych posiłków.
Osoby bezdomne w szczególny sposób cierpią z powodu nadejścia zimy. Należy pamiętać, że na wychłodzenie organizmu są szczególnie narażone osoby nietrzeźwe przebywające na dworze. Jeśli widzimy takiego człowieka, nie wahajmy się zadzwonić na numer alarmowy, aby powiadomić o tym funkcjonariuszy. Każde takie zgłoszenie jest natychmiast sprawdzane.
Zimową porą na wychłodzenie organizmu są także szczególnie narażone osoby starsze. Jeśli znamy kogoś starszego, żyjącego samotnie, nie wstydźmy się sprawdzić i spytać czy potrzebuje naszej pomocy. Należy pamiętać, że są ośrodki i placówki, w których taka osoba otrzyma opiekę i będzie bezpieczna.
Funkcjonariusze nie są jednak w stanie dotrzeć do wszystkich osób potrzebujących pomocy, dlatego zwracamy się z prośbą o pomoc do mieszkańców miasta i powiatu aby zawiadamiać Policję o ujawnianiu osób zagrożonych wychłodzeniem na przykład śpiących na przystankach autobusowych, czy leżących na klatkach schodowych. To dzięki takim zawiadomieniom wiele osób można uchronić przed zamarznięciem, a potrzebujących dachu nad głową umieścić w odpowiednich placówkach.
- Widząc osobę narażoną na wychłodzenie pomóżmy jej i nie bądźmy obojętni. Posiadając informacje o miejscach pobytu osób bezdomnych prosimy, aby przekazywać je do właściwych instytucji także policji. Pamiętajmy, że czasami tylko jeden telefon może uratować komuś życie. Wystarczy zadzwonić na telefon alarmowy 997 lub 112 - apelują policjanci.